„Program czterech kroków w pielęgnacji skóry łuszczycowej”, w którym poszczególne kosmetyki uzdrowiskowe marki „Dr Duda” posiadają delikatne właściwości złuszczające, wpływają bardzo korzystnie na sprężystość skóry, wygładzają ją i nawilżają. Działają więc keratolitycznie (usuwają martwe komórki naskórka), keratoplastycznie (modelują odnowę naskórka), natłuszczająco, zmiękczająco i głęboko nawilżająco, dzięki czemu zapobiegają zbyt częstym nawrotom łuszczycy.

Krok nr 1 – stosujemy Żel borowinowo-solankowy rozgrzewający marki „Dr Duda”, który od razu likwiduje łuski łuszczycowe.

Podstawowym składnikiem pielęgnacyjnym hypoalergicznego "ŻELU BOROWINOWO-SOLANKOWEGO" (Dr Dudy) jest wodny odwar (decoction) z "BOROWINOWEJ KOSTKI IWONICZNEJ", który zawiera rozpuszczalne sole sodowo-potasowe kwasów huminowych, fulwokwasów i fenolokwasów oraz bituminy(fitohormony), aminokwasy, makro- i mikroelementy.Huminiany sodu i potasu posiadają właściwości pielęgnacyjne, detoksykacyjne i regenerujące, Sole sodowe i potasowe fulwokwasów działają na naskórek i skórę bakteriostatycznie, antyutleniająco, przyspieszająco na proces jej regeneracji. Fenolokwasy (kwas para-hydroksybezoesowy, kwas waniliowy, kwas syringowy, kwas para-kumarynowy) posiadają szeroki zakres działania antyoksydacyjnego.
Aminokwasy zawarte w powyższym odwarze borowinowym, otrzymywanym w oparciu o technologię opracowaną przez dr n. farm. Romana Dudę, stanowią składniki NMF, czyli naturalnego składnika nawilżającego skóry.

W wyniku synergistycznego oddziaływania naturalnych składników zawartych w wodnym odwarze borowinowym, chroni on błonę komórkową naskórka i skóry, a szczególnie jej komponentę lipidową, przed wolnymi rodnikami tlenowymi(wrt), zmniejsza następstwa uszkodzenia błon komórkowych przez wrt, zapobiegając tym samym degeneracji włókien kolagenowych, a tym samym przyczynia się do zachowania elastyczności i sprężystości skóry. Wodny odwar borowinowy wykazuje więc podobne właściwości jak koenzym Q10 oraz witamina E, czyli substancje uważane za podstawowe o tym zakresie działania w kosmetologii.

Zawarte w wodnym odwarze borowinowym biopierwiastki, takie jak: lit, sód, potas, wapń, magnez, mangan, molibden, cynk, żelazo, selen, siarka i jod, wspomagają odnowę komórek skóry (jako całości) i jej prawidłowe fizjologiczne funkcjonowanie.

Sposób użycia:

 • dwa, trzy razy dziennie niewielka ilość żelu wmasować w skórę, aż do całkowitego wchłonięcia się,
 • przed kąpielą, dwa do trzech razy w tygodniu wmasować żel w skórę całego ciała lub w okolicy stawów.

WSTRZĄSNĄĆ PRZED UŻYCIEM!

Działanie i zastosowanie:

 • ułatwia i wspomaga masaż kosmetyczny, sportowy i rehabilitacyjno-leczniczy skóry całego ciała oraz poprawia kondycję zmęczonych rąk i nóg,
 • pobudza mikrokrążenie w skórze, poprawiając jej ukrwienie i zmniejszając napięcie drobnych naczyń w skórze, zapobiega ich  rozszerzaniu i pękaniu,
 • neutralizując wolne rodniki tlenowe hamuje procesy starzenia się skóry oraz oczyszcza ją z toksyn i zapobiega odleżynom,
 • przyspiesza regenerację skóry zniszczonej i zwiotczałej wspomagając jej funkcjonowanie,
 • masaż skóry żelem usuwa objawy cellulitu,
 • nie brudzi i nie zostawia tłustej pozostałości na skórze i bieliźnie,
 • orzeźwia i stymuluje wzmacniając naturalną witalność skóry, zwłaszcza suchej, nadmiernie złuszczającej się, a także atopowej z wypryskami, intensywnie ją nawilża (wspomaga leczenie farmakologiczne).

 

Krok nr 2 – od razu po poprzednim żelu stosujemy masaż miejsc ze zmianami łuszczycowymi "Buski żel siarczkowy chłodzący” marki „Dr Duda”. Zawarte w tym kosmetyku uzdrowiskowym siarczki i wodorosiarczki z buskiej wody siarczkowo-siarkowodorowej słonej ze źródła „Zuzanna” Las Winiarski działają keratolitycznie i keratoplastycznie oraz odżywczo i nawilżająco na skórę ze zmianami łuszczycowymi.

Głównym i najistotniejszym składnikiem pielęgnacyjnym hypoalergicznego "BUSKIEGO ŻELU SIARCZKOWEGO"(Dr Duda) jest woda mineralna siarczkowo-siarkowodorowa słona, którą w nomenklaturze balneologicznej określa się jako 1,3% woda chlorkowo-sodowa, bromkowa, jodkowa, żelazista, siarczkowa, a która przy źródle zawiera około 40 mg/dm3 siarkowodoru.

Woda siarczkowo- siarkowodorowa słona w kontakcie ze skórą rozpulchnia i rozluźnia zewnętrzną warstwę zrogowaciałego naskórka, czyli działa keratolitycznie i keratoplastycznie, tzn. głęboko nawilża i sprzyja wytwarzaniu się elastycznego i spoistego naskórka. Ponadto w skład wody siarczkowo-siarkowodorowej wchodzą następujące biopierwiastki w postaci jonowej: sód, potas, lit, kation amonowy, wapń, magnez, kation żelazowy, chlor, brom, jod, anion siarczkowy i wodorosiarczkowy oraz wodorowęglanowy, kwas metakrzemowy.Powyższe makro- i mikroelementy biorą udział w regulacji procesów metabolicznych skóry wspomagając odnowę jej komórek i prawidłowe nawilżenie oraz elastyczność, napięcie i złuszczanie co stanowi o bardzo istotnym działaniu pielęgnacyjnym "BUSKIEGO ŻELU SIARCZKOWEGO" (Dr Duda). Ponadto kryształki chlorku sodu osadzając się na skórze wnikają do naskórka, osadzają się w porach skóry i w ujściach gruczołów łojowych i potowych, gdzie wiążąc wodę stanowią długotrwały bodziec osmotyczny dla komórek skóry. Ten "płaszcz solny" osadzającego się na skórze chlorku sodu pobudza również procesy odpornościowe w skórze.

Sposób użycia:

 • dwa, trzy razy dziennie niewielką ilość żelu wmasować w skórę, aż do całkowitego wchłonięcia się,
 • przed kąpielą, dwa do trzech razy w tygodniu wmasować żel w skórę całego ciała lub w okolicy stawów.

WSTRZĄSNĄĆ PRZED UŻYCIEM!

Działanie i zastosowanie:

 • odświeżający i odżywczy żel, jako kosmetyk uzdrowiskowy wspomaga i ułatwia masaż leczniczy, pielęgnacyjno-relaksujący i sportowy całego ciała ( z wyjątkiem twarzy),
 • pielęgnuje skórę szyi i dekoltu oraz suchą skórę zmęczonych rąk i nóg,
 • utrzymuje prawidłowe nawilżanie skóry oraz działa na nią rewitalizująco-tonizująco i zapobiega rozstępom i odleżynom,
 • pielęgnuje płytkę paznokciową zapobiegając kruchości i rozdwajaniu się paznokci,
 • pielęgnuje skórę nadmiernie złuszczającą się, suchą, zrogowaciałą oraz o cesze atopowej z wypryskami (wspomaga jej leczenie farmakologiczne)

 

Krok nr 3 – następuje od razu po kroku nr 2, w którym stosujemy masaż zmian łuszczycowych „Maska siarczkowa do pielęgnacji ciała” marki „Dr Duda”, której składniki utrwalają pielęgnacyjne właściwości kroku nr 2 oraz odtwarzają utracony hydrolipidowy naturalny płaszcz ochronny skóry.

Głównym składnikiem "MASKI SIARCZKOWEJ DO PIELĘGNACJI CIAŁA- SPA" (Dr Duda) jest woda siarczkowo-siarkowodorowa słona ze źródła "Zuzanna" Las Winiarki zawierająca w swoim składzie siarkowodór oraz produkty jego dysocjacji: wodorosiarczki, siarczki i wielosiarczki oraz dwadzieścia biopierwiastków w postaci jonowej, głównie jony magnezu, wapnia, sodu, potasu, miedzi i cynku. Wodorosiarczki i siarczki, rozluźniając spoiwa pomiędzy komórkami naskórka, usuwają martwe komórki, dzięki czemu skóra przestaje być gruba, szorstka i matowa. Spełniając rolę peelingu stymulują odnowę komórek głębiej położonych, stymulują krążenie krwi, przyspieszają procesy regeneracji skóry poprzez pobudzenie produkcji endogennego kolagenu i elastyny. Skóra staje się nawilżona i odświeżona, dzięki czemu zostaje przywrócony blask i sprężystość oraz aksamitna gładkość. Zawarte w wodzie mineralnej "Zuzanna" metale w formie kationowej łatwo wnikają w głąb skóry oraz przyciągają dwuujemne aniony siarczkowe (S2-), które służą skórze pośrednio do    biosyntezy  aminokwasu siarkowego cysteiny służącego z kolei do biosyntezy białka- glutationu. Glutation jako bardzo mocny antyoksydant chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem się.

Jednym ze składników podłoża maski- kremu jest lanolina zawierająca w swoim składzie przedstawiciela pochodzenia zwierzęcego- cholesterol, który wraz z fosfolipidami jest ważnym elementem strukturalnym membran komórkowych. W skórze jest on między innymi prekursorem witaminy D3, tworzącej się pod wpływem promieniowania słonecznego. Właściwości cholesterolu  zbliżone są do właściwości naturalnych składników łoju skórnego. Z tego też powodu  należy do substancji dobrze tolerowanych przez skórę. Stosunkowo łatwo pokonuje barierę warstwy rogowej, ułatwiając jednocześnie przenikanie pozostałych składników "MASKI SIARCZKOWEJ". Wykazuje on także działania nawilżające oraz zmiękcza skórę, stąd może być klasyfikowany jako emolient. Dzięki obecności w lanolinie cholesterolu jest ona chętnie stosowana w kremach jako naturalny emulgator, czyli środek zwilżający i dyspergujący oraz oczyszczający, wygładzający i natłuszczający. Należy do naturalnych układów regulujących gospodarkę wodną skóry i zmiękczających naskórek. Działanie lanoliny na skórę jest wielokierunkowe: działa ona jako smar i razem z siarczkami i wodorosiarczkami wody mineralnej "Zuzanna" powoduje gładkość i zmniejszenie szorstkości skóry, tworzy na powierzchni skóry film, wykazujący działanie okluzyjne, dzięki czemu zmniejsza się odparowywanie wody z naskórka około 20%, zatrzymuje wodę w pobliżu powierzchni skóry w postaci zemulgowanej, wykazuje dużą zdolność penetracji, dobrze przenika w głąb naskórka.

Sposób użycia:

 • maskę siarczkową (krem) wmasować w skórę ciała w okolicy stawów, po czym można wziąć kąpiel w wannie z dodatkiem "ŻELU SIARCZKOWEGO DO KĄPIELI I AROMATERAPII- SPA (Dr Duda)", wmasować na wilgotną skórę cienką warstwę "maski siarczkowej" aż do całkowitego wchłonięcia się, bez potrzeby spłukiwania wodą,
 • do masażu kosmetycznego, leczniczego i sportowego.

Działanie i zastosowanie:

Dzięki synergistycznemu oddziaływaniu składników zawartych w wodzie mineralnej siarczkowo- siarkowodorowej słonej ze źródła "Zuzanna" z lanoliną i wazeliną białą farmaceutyczną "MASKA SIARCZKOWA DO PIELĘGNACJI CIAŁA- SPA" (Dr Duda):

 • pielęgnuje skórę suchą, zrogowaciałą, nadmiernie złuszczającą się (np w łuszczycy i egzemach), szczególnie w okolicy stawów,
 • oddziaływanie na skórę, wybitnie kojąco przynosząc wyraźną ulgę zmęczonym i obolałym nogom,
 • pielęgnuje skórę o rozszerzonych naczyńkach i skłonności do czerwienienia się,
 • usuwa z powierzchni skóry warstwę obumarłych komórek (peeling), ułatwia naturalną regenerację suchej i popękanej skóry,
 • zmniejsza lub usuwa rozstępy cellulit, ujędrnia, wygładza i napina skórę, dzięki czemu wysmukla i modeluje sylwetkę,
 • ułatwia i wspomaga masaż pielęgnacyjno-relaksujący, leczniczy i sportowy, które pobudzają mikrokrążenie w skórze, przyspieszają przemianę materii, dają uczucie relaksu i świeżości, wywierają korzystny wpływ na jędrność, elastyczność, gładkość ud, bioder i pośladków,
 • zapobiega odleżynom, pieluszkowemu i pieluchomajtkowemu zapaleniu skóry

 

Krok nr 4 – to kąpiele w warunkach domowych w „Żel siarczkowy do kąpieli i aromaterapii”, które stosujemy dwa razy w tygodniu, najlepiej przed snem. Preparat ten oprócz buskiej wody siarczkowej zawiera również solankę, której składniki mineralne hamują nadmierną mitozę, czyli rozrodczość komórek naskórka oraz tworzą w skórze „płaszcz solny”, dzięki któremu zwiększa się wilgotność i napięcie skóry oraz znika świąd skóry. Po każdej kąpieli występuje uczucie relaksu i świeżości. W Przypadku braku w domu wanny i używany jest prysznic, to „Żel do kąpieli i aromaterapii” marki „Dr Duda” jest świetnym balsamem pod prysznic.

W skład wody siarczkowej ze źródła "Zuzanna" wchodzi dwadzieścia minerałów w formie jonowej oraz produkty dysocjacji siarkowodoru, głównie wodorosiarczki i siarczki.
Woda siarczkowa działa na skórę kompleksowo: wodorosiarczki i siarczki działają keratolitycznie (peeling skóry i jej odmładzanie) oraz keratoplastycznie czyli sprzyja wytwarzaniu się elastycznego i spoistego naskórka. Mikro- i makroelementy zawarte w wodzie siarczkowej wpływają regulująco na procesy metaboliczne skóry wspomagając odnowę komórek skóry jako całości i jej prawidłowe nawilżenie, elastyczność, napięcie, łuszczenie co w sumie stanowi o bardzo istotnym działaniu pielęgnacyjnym żelowych kąpieli siarczkowych.
Kąpiele w powyższym "Żelu siarczkowym do kąpieli i aromaterapii" działają jednocześnie uspokajająco na układ nerwowy, usuwają przemęczenie fizyczne i psychiczne, wzmacniają siły życiowe, czyli są swego rodzaju adaptogenem.
Składniki mineralne zawarte w wodzie siarczkowej ze źródła o pięknym imieniu "Zuzanna" stanowią stabilny kompleks, łatwo się wchłaniają, są bardzo dobrze przyswajalne przez nasz organizm i wywierają dobroczynny wpływ poprzez odprężające działanie na nasze ciało po ciężkim dniu.
Podsumowując należy stwierdzić, że kąpiele w powyższym żelu oczyszczają komórki naszego ciała, regenerują je i dają im pomoc i obronę oraz mobilizują cały potencjał sił witalnych wzmacniając obronne siły organizmu na poziomie komórkowym.

Sposób użycia:

 • 250 ml żelu (jedna szklanka) na wannę wody o temperaturze 36 st.C-38stC, podawać na strumień wlewanej wody; czas kąpieli 15-20 minut,
 • moczenie rąk i nóg: 2 nakrętki na 5-8 litrów ciepłej wody, czas moczenia: 15-20 minut,żel można stosować również pod prysznicem,
 • w celu zwiększenia efektu kąpieli, przed nią można zastosować "MASKĘ SIARCZKOWĄ (KREM) DO PIELĘGNACJI CIAŁA" (Dr Duda) poprzez jej wmasowanie w skórę w okolicy stawów.

Działanie i zastosowanie:

Badania aplikacyjno-użytkowe "Żelu siarczkowego do kąpieli i aromaterapii-SPA" (Dr Duda) potwierdziły następujące jego właściwości:

 • pielęgnuje skórę nadmiernie złuszczającą się, suchą i zrogowaciałą, którą jednocześnie głęboko nawilża, odżywia i ujędrnia,
 • pielęgnuje również skórę całego ciała pod prysznicem, intensywnie ją nawilża i pozostawia przyjemne uczucie gładkiej i miękkiej skóry,
 • hamuje procesy starzenia się skóry,
 • likwiduje i zapobiega powstawaniu cellulitu i wyprysków (wspomaga leczenie farmakologiczne),
 • wspomaga odchudzanie,
 • wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, łagodzi podrażnienia i świąd skóry,
 • usuwa lub zmniejsza nadmierną potliwość ciała, pielęgnuje skórę obolałych i zmęczonych kończyn,
 • daje uczucie spokoju, relaksu i świeżości.

Ostatnie badania dowiodły, że w łuszczycy dobrze jest stosować leki roślinne i zioła osłaniające komórki wątrobowe, żółciotwórcze i żółciopędne. Do takich ziół należy Ostropest Plamisty, olej z ostropestu i/lub mielone ziarno ostropestu plamistego będzie idealnym dodatkiem do diety osób cierpiących na łuszczycę.

Jako meritum tego artykułu zacytuję bloga: kosmetycz-niepowaznie.blogspot.com autorstwa użytkownika "meds" z wpisu "Kosmetyki uzdrowiskowe Dr. Dudy (TM) - program 4 kroków w pielęgnacji skóry łuszczycowej. " :

"Podsumowując: uważam, że warto mieć w domu chociaż jeden kosmetyk borowinowy/siarczkowy - nawet jeżeli nie posiadacie łuszczycy - to naprawdę przyjazne skórze, naturalne produkty, które sprawdzają się o niebo lepiej niż te, które możemy zakupić w drogeriach. Mają duży wachlarz zastosowań i są wydajne. Cena też nie jest duża (okolice 15-20zł).
Swoim "siostrom i braciom" borykającym się z przykrą łuszczycową przypadłością, z czystym sercem mogę polecić cały zestaw pielęgnacji - na efekty nie czeka się długo, bo przy systematycznym stosowaniu zauważa się naprawdę ogromne zmiany już po kilku dniach. Za waszą troskę, skóra odwdzięczy się elastycznością, miękkością i będzie pracowała normalnie :) A to dla nas najważniejsze."

 

Polecamy pełen zestaw kosmetyków do kompleksowej pielęgnacji skóry łuszczycowej dr Dudy 4 kroki dostępny w Sklepie Naturalna Medycyna>>> oraz inne produkty Dr Dudy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła i referencje:

http://www.drduda.pl
http://kosmetycz-niepowaznie.blogspot.com/2013/04/kosmetyki-uzdrowiskowe-dr-dudy-tm.html
http://urodaizdrowie.pl/dr-duda-zel-siarczkowy-do-kapieli-i-maska-siarczkowa%E2%80%93-spa
http://ladychwila.blogspot.com/2013/04/kosmetyki-uzdrowiskowe-dra-dudy-tm.html
http://testowoprobkowyswiat.blogspot.com/2013/03/domowe-spa-maska-siaczkowa-dr-dudy.html