Naturalna medycyna

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Logo Expo 2008Wystawa EXPO 2008
W dniach od 14 czerwca do 14 września 2008 r. w Saragossie odbyła się wystawa światowa EXPO. Temat wiodący wystawy  "Woda. Zrównoważony rozwój".  Pawilon Polski z zewnątrz przyjmuje wygląd tężni solankowej, którą stanowią splecione gałęzie tarniny i dębu po których spływa solanka.

Informacje o tężniach w Polsce umieszczone są na monitorach ukrytych wśród gałęzi. Prezentują one zarówno metody pozyskiwania w ten sposób soli jak i walory zdrowotne przebywania w sąsiedztwie tężni i zażywania z nich inhalacji.

Solankę do tężni dostarczyła Kopalnia i Warzelnia Solanek dr Zabłocka, która eksploatuje złoża wód leczniczych w Dębowcu k/Skoczowa.

Sławne kliknij Zabłockie solanki

Solanka ta jest wyjątkowym i unikatowym bogactwem naszej Polskiej ziemi i charakteryzuje się wyjątkowo bogatą mineralizacją. Zawartość w niej takich minerałów jak: jod, brom, wapń, magnez, krzem czy selen należy do absolutnie najwyższych na świecie.

Dlatego solanka ta jak i produkowana z niej sól posiadają olbrzymie walory lecznicze zwłaszcza w terapii: gardła, dróg oddechowych, reumatycznych i skórnych. W ostatnich latach walory tej solanki wykorzystywane są także w kosmetologii do nawilżania, wygładzania i ujędrniania skóry i opóźnienia procesów jej starzenia. Z walorami tej solanki dzięki wystawie EXPO zapoznał się cały świat.

Sławne
Zabłockie solanki


Porównanie zawartości wapnia, magnezu, jodu i bromu w solach kosmetycznych i leczniczych
Zawartość w soli (mg/kg lub mg/l)

Wapń
Magnez
Jod
Brom
Zabłocka sól termalna
8000
4000
900
1000
Sól Morza Martwego
=<200
84400
50
630
Sól Kłodawska
680
36500
<10

Ciechociński szlam leczniczy
2730
770
20

Ług Ciechociński
14600
6100
36

Sól Iwonicka jodowo-bromowa
<200
560
370
1200

Przykładowa zawartość składników w roztworach 3% soli (mg/l)

Ca
Mg
J
Br
Zabłocka mgiełka solankowa
825
419
118
143
Zabłocka sól
240
419
118
69
Sól Morza Martwego
=<6
2532
1,5
19
Sól Kłodawska
20
1095
<0,3
-
Ciechociński szlam leczniczy
82
23
0,6
-
Ług Ciechociński
438
183
1,1
-
Sól Iwonicka jodowo-bromowa
<6
17
1,11
36
Ciechociński szlam + ług
128
46
0,6
-


Jak widać skład chemiczny solanki charakteryzuje się wyjątkowo wysoką mineralizacją charakterystyczną dla produktów pochodzących z morza. Stężenie jonów jodu jest najwyższe z dotychczas odkrytych na świecie źródeł solankowych. Nadto w wyjątkowo wysokim stężeniu występują jony: wapnia, magnezu, bromu, boru, krzemu, selenu i wielu innych biopierwiastków. Szczególnie cenną właściwością tej solanki jest to, że pierwiastki te znajdują się w stanie równowagi chemicznej, co wybitnie ułatwia ich wchłanianie do organizmu a nadto, solanka ta nie posiada w ogóle zanieczyszczeń cywilizacyjnych którymi charakteryzują się niestety dzisiejsze morza.

Przed milionami lat część praoceanu łącznie ze znajdującymi się w nim formami życia roślinnego i zwierzęcego, w wyniku ruchów tektonicznych ziemi zapadła się i została uwięziona pod grubymi warstwami skał, gdzie nastąpił proces powolnego rozkładu substancji organicznych i powstanie minerałów termalnych. Solanka ta przez miliony lat nie miała kontaktu ze światem zewnętrznym a obecnie wydobywana jest z głębokości ok. 500 m w miejscowości Dębowiec.
Jest unikatowe w skali światowej złoże Czystego Zdrowia.

W okolicach Dębowca na Śląsku Cieszyńskim w latach 50 XX wieku podczas poszukiwań geologicznych natrafiono na złoża solankowe posiadające tak dużą i ciekawą mineralizację, iż zaliczono je do wód leczniczych. Wybudowano zatem Kopalnię i Warzelnię którą przekazano do eksploatacji Uzdrowisku Jastrzębie - Zdrój.

Przez wiele lat uzdrowisko to wykorzystywało solankę do warzenia Zabłockiej Soli Leczniczej, która była wykorzystywana zarówno w lecznictwie sanatoryjnym jak i w warunkach domowych po zakupieniu jej w aptece.

Sól ta posiadała wybitne właściwości lecznicze i charakteryzowała się najwyższą na rynku koncentracją takich minerałów jak: jod, brom, krzem czy selen. Zalecano ją do stosowania m.in. przy nieżytach dróg oddechowych, chorobach wieku dziecięcego, chorobach gośćcowych stawów i mięśni, w chorobach ginekologicznych, w niedoczynności tarczycy, w chorobie Buergera itp.

W latach 70 obiekty Kopalni i Warzelni przejęło Uzdrowisko Ustroń, które do końca lat 90 prowadziło produkcję Zabłockiej Soli Leczniczej dbając o utrzymanie jej wyjątkowych walorów jakościowych.

Proces zmian gospodarczych spowodował sprywatyzowanie Kopalni i Warzelni Solanek w Dębowcu oraz przejęcie jej przez prywatnego inwestora.

Sławne
Zabłockie solanki

Wszystko dla zdrowia


Naturalna medycyna

Uwaga!
Wszystkie artykuły prezentowane w serwisie Naturalna Medycyna służą jedynie celom informacyjnym. Zawarte w nich wiadomości nie mogą w żaden sposób zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia lub sposobu leczenia - skonsultuj się z lekarzem.