Sklep Naturalna Medycyna


Tego nie powie Ci lekarz.
Biuletyn nr 519

Przy okazji zapraszam!
Przeczytaj artykuły na mojej stronie

☀️Koenzym Q10 na parandotozę, stany zapalne, wzmocnienie serca i podczas upałów

Karolina Kamińska
www.ksiezniczka-zdrowia.pl

froskolina pokrzywa indyjska ekstrakt coleus forskohlii  nadwaga otylosc choroby autoimmunologiczne nadcisnienie

Walka z opornym tłuszczem, nadciśnieniem, ryzykiem zakrzepicy.
Makandi - w medycynie kiedyś i dziś
Pokrzywa indyjska Coleus forskohlii znana w medycynie ajurwedyjskiej pod nazwą Makandi lub Mayani jest wykorzystywana w leczeniu od tysiącleci. W medycynie współczesnej wykorzystywana jest od lat 70 tych kiedy to przeprowadzono pierwsze badania dotyczące jej skuteczności przy wspomaganiu odchudzania.
Zakorzenić w sobie zdrowie
Najczęściej wykorzystuje się korzenie rośliny, zawierają one bowiem największe stężenie związku odpowiedzialnego za korzystne działanie Coleus forskohlii. Surowcem zielarskim jest zatem ziele lub korzeń pokrzywy indyjskiej, stanowiące bogate źródło di-terpenu forskoliny; roślina zawiera również olejek eteryczny oraz inne di-terpenoidy.
Co wyróżnia pokrzywę indyjską?
Zawarta w pokrzywie indyjskiej substancja biologicznie aktywna to forskolina zwana także koleonolem lub izo-forskoliną. Jest to związek organiczny z grupy di-terpenów. W organizmie odgrywa rolę bezpośredniego aktywatora cyklazy adenylowej – enzymu syntezującego cAMP (cykliczny adenozynomonofosforan) stanowiący przekaźnik sygnałów we wnętrzu komórek.
Złożoność działania - dla widocznych efektów
Jak wskazują przeprowadzone badania nad forskoliną ma ona ogromny wpływ na funkcjonowanie i procesy zachodzące w naszym organizmie. Dzięki wspomnianej już roli aktywatora cyklazy adenylowej – enzymu syntezującego cAMP (cykliczny adenozynomonofosforan) stanowiący przekaźnik sygnałów we wnętrzu komórek, wywołuje szereg kaskadowych reakcji w komórce oraz uwalnianie kolejnych przekaźników wędrujących do innych komórek.
Nadciśnienie - wyniki badań
Nadciśnienie to problem, który dotyczy coraz to młodsze pokolenie. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że forskolina zmniejsza kurczliwość żył i tętnic poprzez zmniejszenie wrażliwości ich komórek mięśniowych na stężenie jonów wapnia. Skutkuje to obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi. W wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych ulega zwiększeniu dopływ krwi do mięśnia sercowego, ale także do innych narządów, w tym nerek czy mózgu. Korzystne działanie forskoliny jak wykazały badania obserwuje się także w przypadku nadciśnienia nerkowo-naczyniowego.
Przeciw zakrzepicy
Jak wykazały badania forskolina jest silnym inhibitorem agregacji płytek krwi i agregacji fibrynogenu.
Jak trup z szafy ta nadwaga
Temat odchudzania to temat drażliwy. Pomimo, że coraz więcej mówi się o ciało pozytywności m.in. w kontekście nadprogramowych kilogramów, czy krągłości to nadal pozostaje kwestia naszego zdrowia. To, że społecznie akceptuje się nadwagę to jednak ważniejsze jest zdrowie. Bo nadwaga i otyłość są dla nas groźne, obciążają nie tylko układ kostny, wpływają na narządy wewnętrzne, niosą ryzyko wielu chorób.
Łatwo się mówi trudniej zrobić
Utrzymanie szczupłej sylwetki czy pozbycie się tłuszczyku jest bardzo trudne. Dookoła czyhają smakowe pokusy a do tego dochodzi jeszcze brak czasu na ćwiczenia, tryb pracy czy też stres. Trudno jest poświęcić się odchudzaniu kiedy mamy różne dolegliwości i choroby. Wielu z nas a tym bardziej kobiety, które gotują obiady dla rodziny ma ogromną trudność w utrzymaniu diety bowiem wymaga to zazwyczaj gotowania odrębnych posiłków.
Szybkie metody wątpliwe efekty
Trzeba koniecznie wspomnieć, że wiele diet odchudzających przynosi u wielu osób efekty w szybkim tempie. Jednak taki szybki efekt to zazwyczaj utrata wody z organizmu stąd widzimy efekty. Każdy organizm podczas procesu odchudzania potrzebuje wsparcia. Wsparcie to powinno być jednak jak najbardziej naturalne a przede wszystkim bezpieczne.
Wyniki badań skuteczności forskoliny w spadku wagi ciała
Badania prowadzone z udziałem kobiet z nadwagą wykazało, iż dzienna dawka 250 mg ekstraktu z C. forskohlii zawierającego 10% forskoliny spowodowała spadek masy ciała. Oczywiście nie był to spektakularny efekt nie mniej jednak obiecujący. Badania przeprowadzono na grupie osób, które nie zmieniały przyzwyczajeń dietetycznych. W grupie kontrolnej, która przyjmowała placebo, stwierdzono w tym czasie przyrost wagi. Taka sama dawka stosowana przez 12 tygodni u mężczyzn z nadwagą wywołała korzystne zmiany w składzie ciała. W innym badaniu, w którym ochotnicy przez 8 tygodni spożywali 500 – 700 mg C. forskohlii, uzyskano redukcję wartości BMI (wskaźnik masy ciała, ang. Body Mass Index) o ok. 25%. W żadnym z badań nie zaobserwowano wpływu forskoliny na tempo metabolizmu.
Pogromca tłuszczu
Stosując forskolinę następuje w orgaznizmie lipoliza, czyli rozkład tłuszczu w tkance tłuszczowej, zahamowana jest synteza lipidów w adipocytach, czyli w komórkach tkanki tłuszczowej żółtej.
Cytowanych badań c.d.
Działanie pokrzywy indyjskiej zaznacza się także w komórkach zwojowych siatkówki oka. Forskolina wzmaga ich responsywność na stymulację przez BDNF (neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego, ang brain-derived neurotrophic factor). Jej długotrwałe przyjmowanie może jednak prowadzić do powstania tolerancji i zmniejszenia poziomu receptorów BDNF na tych komórkach.
Forskolina w chorobach autoimmunologicznych
Hamuje reakcje autoimmunologiczne, dzięki czemu jest wykorzystywany w terapii tych chorób (np. rumienie, eczema, dychawica oskrzelowa, przewlekłe alergie, łuszczyca).
Uwagi do stosowania:
Dla kogo nie jest wskazana :
- kobiety w ciąży – C. forskohlii może zahamować wzrost płodu,
- przy zaburzeniach krzepnięcia krwi oraz na dwa tygodnie przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi – C. forskohlii może zwiększać ryzyko krwotoku,
- przy obniżonym ciśnieniu,
- przy występujących wrzodach żołądka – C. forskohlii zwiększa wydzielanie soku żołądkowego.
Forskoliny nie łączymy z Cordyceps sinensis – może ona hamować wytwarzanie testosteronu oraz nie łączymy z agonistami receptorów α-adrenergicznych – mogą hamować działanie zwiększające poziom cAMP.

Ekstrakt z pokrzywy indyjskiej (Coleus forskohlii) standaryzowany na 10% forskoliny
froskolina pokrzywa indyjska ekstrakt coleus forskohlii  nadwaga otylosc choroby autoimmunologiczne nadcisnienie

 

sumak przyprawa do zakwaszania potraw do marynat do mies sosow  zamiast cytryny

Szczypta historii
Przyprawy stosowano już w starożytności. Zarówno w celach kulinarnych jak również medycznych czy również o znaczeniu kulturowym bowiem wielu przypisywano działanie magiczne (używano do sporządzania napojów czarodziejskich czy też miłosnych).
Na językach…
Słowo przyprawa pochodzi od łacińskiego gatunku lub „wyrobów specjalnych” i odnosi się do przedmiotu o szczególnej wartości, w przeciwieństwie do zwykłych artykułów handlowych. Etymologia słowa przyprawa odnosiła się do rodzaju typu i tak np. w różnych językach: brzmiała ona ze starofrancuskiego espice (modern épice), stare zapożyczenie z późnej łaciny speciēs („spice(s), good(s), ware(s)”), z łacińskiego speciēs.
Szczypta zdrowia
Przyprawę najkrócej można zdefiniować jako składnik potraw m. in. dla poprawy smaku, zapachu czy też koloru.
Część przypraw ma również za zadanie poprawę funkcji trawiennych, niektóre z nich działają również na inne układy naszego organizmu. Przyprawy również są naturalnymi konserwantami.
Sumak przyprawa mało znana
Sumak - walory smakowe i zdrowotne tej przyprawy doceniali już starożytni Rzymianie.
Sok wyciskany z czerwonych owoców tego krzewu wykorzystywany był do zakwaszania potraw, podkręcenia smaku i koloru dań. Stosowano go również w medycynie i na jego bazie przygotowywano herbatę, która miała pobudzać produkcję mleka matki, łagodzić ból gardła oraz pomagać na problemy żołądkowo-jelitowe.
Sumak brzmi dziwnie
Sumak garbarski (Rhus coriaria) to krzew z rodziny nanerczowatych. Występuje głównie na obszarach śródziemnomorskich.
W medycynie tradycyjnej, roślina ta była stosowana w leczeniu np. biegunki, czerwonki, wrzodów, hemoroidów, krwotoku, bólu gardła, zapalenia spojówek czy schorzeń wątroby. Dawniej, praktykujący medycynę tradycyjną zalecali stosowanie sumaka jako środka przeciwdrobnoustrojowego i tonizującego żołądek.
Sumak w potrawach
Sumak stosowany jako przyprawa jest określony jako kwaskowy, lekko słony i orzeźwiający. Ma ona purpurowy kolor. Wykorzystuje się ją głównie jako marynatę do mięs w celu jego skruszenia.
W kuchni bliskowschodniej sumak najczęściej wykorzystywany jest do potraw grillowanych. Stosowany jest również do ryb, gdyż nadaje im cytrynową nutę. Szczególnie dobrze komponuje się z drobiem, jagnięciną, cielęciną i owocami morza. Podkreśla również smak ciecierzycy i soczewicy, dlatego może stanowić dodatek do hummusu, zup. Jest również świetną przyprawą do sosów szczególnie do bardzo popularnego sosu czosnkowego zastępując cytrynę.
By nie było czuć z buzi…
Sumak jest przyprawą, którą powinniśmy stosować do dań zawierających cebulę bowiem neutralizuje jej zapach i łagodzi smak. Dobrze współgra z ziołami, m.in. kolendrą, kuminem, tymiankiem i miętą.
Naturalny konserwant żywności
Sumak dzięki swoim właściwościom bakteriostatycznym wobec drobnoustrojów przyczyniających się do psucia żywności wykorzystuje się jako naturalny środek konserwujący. Oczywiście należy podejść do tematu zdroworozsądkowo, bowiem nie znalazłam informacji jaka ilość i w jakim stopniu (na jak długo) konserwuje ona żywność.
Sumak dzisiaj naukowo
Biorąc pod uwagę wykorzystanie tej rośliny przez ludność starożytną wzbudziła ona zainteresowanie naukowców. W toku badań określono ją jako roślinę charakteryzującą się wysoką aktywnością antyoksydacyjną. Zaobserwowano również wysoką aktywność ochronną DNA, zapobiegającą powstawaniu mutacji w materiale genetycznym. Mówiąc o działaniu leczniczym sumaka badano ekstrakt z rośliny czyli jej wyciąg. Zatem sumak stosowany jako przyprawa nie odznacza się takim działaniem leczniczym.
Niszczyciel złych bakterii ciekawostki naukowe
Badania wykazały, że sumak ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe zarówno wobec bakterii Gram-ujemnych, jak i Gram-dodatnich.
Badaniom poddano olejek eteryczny z owoców tej rośliny został zbadany pod kątem wpływu na bakterie Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus oraz Bacillus subtilis. Wyniki badań wykazały, że składniki aktywne zawarte w olejku hamują wzrost bakterii, a także przyczyniają się do ich zniszczenia.

Sumak przyprawa 40g
sumak przyprawa do zakwaszania potraw do marynat do mies sosow  zamiast cytryny

ovobiovita ovofosfolipidy kasula zycia regneracja odbudowa regeneracja watroby uklad krazenia energia odnowa komorek

Ovofosfolipidy czym są? Rola i znaczenie dla zdrowia.
Zanim omówimy czym są ovofosfolipidy należy nakreślić czym są fosfolipidy.
Fosfolipidy należą do tłuszczowców złożonych, są składnikami błon komórkowych i osłonek nerwowych. Występują we krwi, wątrobie, żółtku jaj, mięśniach, w licznych nasionach roślin. Podstawowym działaniem fosfolipidów jest przyspieszenie regeneracji, stabilizacja błon komórkowych, hamowanie peroksydacji lipidów oraz hamowanie syntezy kolagenu.
Jaja z tym zdrowiem - zupełnie na poważnie
Wewnątrz każdej skorupki znajduje się biała, wyściełająca ją błona (przykleja się ona czasem do ugotowanego na twardo jajka, gdy próbujesz je obrać). Okazuje się, że składa się ona z cennych substancji: przede wszystkim białka, ale również w 25% z kolagenu, kwasu hialuronowego, glukozaminy i siarczanu chondroityny. Są to podstawowe składniki zalecane osobom, które w naturalny sposób chcą zaradzić chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Dawno, dawno temu
Mówi się, że do walki z tą przypadłością skorupki jajka stosowali już ponad dwa tysiące lat temu samuraje. Kruszyli je, moczyli w occie, filtrowali, a następnie spożywali z sokiem z cytryny.
Cud ukryty w skorupce
“Naukowcy są zgodni: jajo to skarbnica najcenniejszych substancji, dzięki którym współczesna medycyna jest w stanie podjąć działania w prewencji i w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Niestety w zwykłej spożywczej formie jaja, jakie spożywamy na co dzień, tych niezwykle ważnych i korzystnych dla naszego organizmu bio substancji, jest zbyt mało, żebyśmy mogli mówić o właściwościach prozdrowotnych.”
Jajko ma wiele tajemnic
I do tych tajemnic dobrali się polscy naukowcy z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Jak do tej pory 5 lat pracowano nad projektem "Ovocura", w którym wzięło udział 233 naukowców, pod przewodnictwem polskich profesorów: Tadeusza Trziszki i Henryka Różańskiego.
Jajeczna weryfikacja
Profesor Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od lat bada kurze jaja i od lat udowadnia, że są najdoskonalszym produktem natury – swoistą kapsułą życia. Jajo to produkt biologicznie kompletny, znajdują się w nim wszystkie składniki niezbędne do powstania życia. „Jajo jest wyjątkowo bogate w składniki konieczne, by organizm prawidłowo funkcjonował: aminokwasy, minerały, witaminy. Żółtko jaja zawiera aż 20% ovofosfolipidów!
Myśleli, myśleli i wymyślili - Polska myśl służy zdrowiu
Wieloletnia praca badaczy wokół kurzego jajka, jako wyjątkowego nośnika życiodajnych substancji, zaowocował powstaniem produktu "Ovobiovita", który jako pierwszy i jedyny na świecie, zapewnia pełną odnowę organizmu na poziomie komórkowym.
"WZBOGACONE OVOFOSFOLIPIDY" to substancja niezbędna do budowy oraz prawidłowego funkcjonowania każdej komórki ludzkiego ciała. Posiadają znacznie wyższą wartość prozdrowotną i biomedyczną niż preparaty zawierające fosfolipidy pochodzenia roślinnego.
Czym jest to bogactwo?
„Wzbogacone Ovofosfolipidy” posiadają znacznie wyższą wartość prozdrowotną i biomedyczną w porównaniu do preparatów zawierających fosfolipidy pochodzenia roślinnego. Wynika to przede wszystkim z odmiennego składu kwasów tłuszczowych w strukturze ovofosfolipidów. W fosfolipidach pochodzenia roślinnego (np z soi) jedynym reprezentantem kwasów tłuszczowych omega-3 jest wyłącznie kwas typu ALA (alfa linolenowy), natomiast w przypadku ovofosfolipidów paleta kwasów omega-3 jest znacznie szersza. Ovofosfolipidy poza kwasami ALA, zawierają również najbardziej cenne dla życia kwasy tłuszczowe DHA (dokozaheksaenowe), a w “jajach wzbogaconych” również kwas EPA (eikozapentaenowy). Ponadto przyswajalność “Wzbogaconych Ovofosfolipidów” jest nieporównywalnie większa w stosunku do innych preparatów, w których kwasy tłuszczowe EPA i DHA występują w formie trójglicerydów. Korzyści stosowania fosfolipidów:
- Wzmocnienie funkcji mózgu: Fosfolipidy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania
mózgu, wspierając pamięć, koncentrację i kognitywne umiejętności.
- Poprawa trawienia i wchłaniania składników odżywczych: Fosfolipidy pomagają zwiększyć
efektywność trawienia, ułatwiając organizmowi przyswajanie ważnych składników
odżywczych.
- Ochrona wątroby: Fosfolipidy wspomagają regenerację i ochronę komórek wątroby,
pomagając w utrzymaniu jej zdrowia.
- Redukcja skutków stresu i zmęczenia. Chronią układ nerwowy wzmacniając naszą
odporność na stres i zmęczenie.
- Nasza unikalna formuła umożliwia łatwą i szybką absorpcję fosfolipidów przez organizm,
dzięki czemu możesz cieszyć się szybkimi rezultatami.
Gdzieś na świecie też badano
Zbadano efekt spożywania błony na grupie amerykańskich pacjentów z problemem bólów i sztywności stawów. Przez trzydzieści dni każdy uczestnik otrzymywał jej niewielką dzienną dawkę, czyli 500 mg. Po siedmiu dniach 27,8% pacjentów zauważyło większą giętkość stawów. Po trzydziestu dniach liczba ta wzrosła do 43,7%, a odczuwalny dyskomfort w stawach zmniejszył się o 72,5%.
Źródło: "Kura sposobem na bolące stawy". Jean-Marc-Dupuis.
Kapsuła życia
Kapsuła kojarzy się nam z kosmiczną ekspedycja, ale właśnie tak określają jajko twórcy Ovobiovity. Zatem należy jeszcze pochylić się nad fosfolipidami. Fosfolipidy pełnią istotną rolę w hamowaniu chorób zwyrodnieniowych wątroby, serca, naczyń krwionośnych i układu nerwowego. Właściwości fosfolipidów wynikają z faktu, iż związki te są nośnikami dwóch biologicznie aktywnych cząsteczek: w części polarnej są nimi cholina, seryna czy inozytol a w części niepolarnej wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Nie tylko jajo
Preparaty z serii Ovobiovita oparte są wyłącznie na naturalnych surowcach, do których zalicza się bogata gama maceratów i ekstraktów roślinnych. Wśród nich wymienić należy ekstrakt z kłącza kurkumy wykazujący bardzo silne działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe, ekstrakt z korzenia eleuterokoka (żeń-szenia syberyjskiego) od dawna stosowany w tradycyjnej medycynie wschodniej Azji. Udowodniono jego multifunkcjonalne właściwości m.in. antystresowe oraz wzmacniające odporność. Ale Ovobiovita kryje w sobie znacznie więcej.
Eteryczność również ją cechuje
Na uwagę zasługują również olejki eteryczne pozyskane z roślin powszechnie znanych i od dawna uznanych za niosące zdrowie i witalność. Tu na szczególną uwagę zasługuje mięta pieprzowa. Pozyskany z niej mentol powoduje blokowanie kanałów wapniowych, co w konsekwencji prowadzi do rozluźnienia mięśni. Stanowi naturalny ich bloker i może być wykorzystywany w leczeniu chorób sercowo – naczyniowych – zaburzeń rytmu i nadciśnienia. Z kolei pozyskiwany z cedru olejek jest środkiem zalecanym w dolegliwościach układu moczowego. Ponadto wykazuje aktywność antydrobnoustrojową. Natomiast olej z kardamonu inhibuje wzrost Helicobacter pylori odpowiedzialnej za ostre i przewlekłe zapalenie żołądka.
Konkretnie dla kogo jest Ovobiovita?
Ovobiovita jest dla każdego zarówno Ponadto kompleksowość zawartych w preparacie bio składników skutecznie wspiera odporność psychofizyczną organizmu zarówno profilaktycznie, jak i w okresie znacząco obniżonej odporności, np. w rekonwalescencji po przebytych chorobach i terapiach osłabiających organizm (również po chemioterapii).
Ovobiovita przyczynia się do odnowy komórkowej, wspomagająco funkcji mózgu, serca i układu krwionośnego oraz wątroby. Składniki preparatu przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów, stanowią barierę ochronną ścian żołądka, oraz odgrywają znaczącą rolę w przewodnictwie nerwowym.


OVOBIOVITA KAPSUŁA ŻYCIA 250 ml
ovobiovita ovofosfolipidy kasula zycia regneracja odbudowa regeneracja watroby uklad krazenia energia odnowa komorek

Informujemy również, że dla Was kochani klienci sklepu internetowego Naturalna Medycyna jest dostępna opcja bezpiecznej płatności

PayPo - kup i zapłać w ciągu 30 dni.

Lubisz poszerzać wiedzę na temat swojego zdrowia to czasopismo jest dla Ciebie. Cenisz swój czas lub nie pamiętasz dokonać zakupu ? To nic.
Oni pamiętają za Ciebie. Raz kupujesz, czytasz cały rok.
Żyj naturalnie prenumerata 12 miesięcy

Jeżeli ktoś ma ochotę poczytać nasze poprzednie biuletyny
to poniżej zamieszczam do nich link:

Archiwalne biuletyny


-------------------------------------------------------------------------------------------------

Każdy artykuł w dwumiesieczniku "Żyj naturalnie" wyczerpujaco odpowiada na wszelkie pytania związane z naturalną medycyna, które możesz sobie zadać.
Gdzie tę skarbnicę Zdrowej Wiedzy można dostać?
Odpowiadam
W naszym sklepie internetowym Sklep Naturalna Medycyna
We wszystkich naszych Sklepach Franczyzowych
W sklepie na nowej stronie www.zyj-naturalnie.pl
"Żyj naturalnie"
Dwumiesięcznik "Żyj naturalnie" znajdziesz w Salonach EMPiK.
Dwumiesięcznik "Żyj naturalnie" kupisz w w sieci Kolporter, Ruch.
"Żyj naturalnie" w sieci Press Caffe.

Prenumerata
Jeżeli chcesz mieć gwarancję otrzymywania wszystkich numerów do domu zamów

prenumeratę roczną - 6 numerów w cenie - 92 PLN. z wysyłką
lub półroczną - 3 numery za 48 PLN. z wysyłką.

Telefon: +48 603 137 893
Telefon: +48 68 453 48 88
E-mail: sklep@naturalna-medycyna.com.pl
www.zyj-naturalnie.pl 


Wszystkie artykuły prezentowane na naszych stronach i w biuletynie Naturalna Medycyna służą jedynie celom informacyjnym. Zawarte w nich wiadomości nie mogą w żaden sposób zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia lub sposobu leczenia - skonsultuj się z lekarzem.


Pozdrawiam serdecznie

Karolina Kamińska
www.ksiezniczka-zdrowia.pl

Wypisać się możesz w każdym momencie klikając link
[[unsubscribe]]