Sklep Naturalna Medycyna


Tego nie powie Ci lekarz.
Biuletyn nr 475

Przy okazji zapraszam!
Przeczytaj artykuły na mojej stronie

☀️Probiotyk, który wybrać na konkretne dolegliwości?

Karolina Kamińska
www.ksiezniczka-zdrowia.pl

szafran bolesna menstruacja menopauza afrodyzjak depresja niepokoj stres

Nie tylko przyprawa
Szafran większości z nas kojarzy się z niezwykle drogą przyprawą i słusznie należy on do jednych z najdroższych przypraw, bo aby uzyskać 1 kg znamion szafranu, trzeba wyskubać 150 tys. kwiatów.
Jednak szafran jest znany od starożytności. Opisany prawdopodobnie po raz pierwszy na papirusie Ebersa. W celach leczniczych i jako przyprawa stosowany był i jest przez ludność arabską i Fenicjan. Jego właściwości opisywali Dioscorides Pedanius (40-90 r.) i Pliniusz (23-79 r. n.e.).
Od starożytności jest również wykorzystywany jako roślina lecznicza, przyprawa i środek do barwienia tkanin głównie w Chinach i Indiach, ale także w perfumerii.
Co w sobie szafran ma?
Nazwa szafran siewny, zwany popularnie krokusem – Crocus sativus L., zaliczany do rodziny kosaćcowatych – Iridaceae. Szafran ma słupek dolny z szyjką. Słupek szafranu zawiera około 2% barwnika – krocyny-1 (crocin). Krocyna-1 to ester krocetyny (crocetin) z dwoma cząsteczkami gentiobiozy. Smak i aromat szafranu pochodzi od pikrokrocyny, której jest 3-4% oraz safranalu uwalnianego z pikrokrocyny w trakcie suszenia w gorącym powietrzu, gotowania i parzenia.
Kiedyś a dzisiaj
Szafran ma długą historię w tradycyjnym leczeniu różnych dolegliwości, takich jak bóle menstruacyjne, problemy menopauzalne, depresja, przewlekła biegunka i nerwobóle. Jak podaje dr Różański w medycynie dawnej i w ziołolecznictwie ludowym szafran polecano w leczeniu dychawicy oskrzelowej, skąpego miesiączkowania, gorączki, skurczów jelitowych, nerwic i lęków, padaczki; podawano przy obniżonym popędzie płciowym oraz zaburzeniach trawienia. Był cenionym środkiem moczopędnym.
Współczesna medycyna odkryła również, że szafran ma działanie przeciwrakowe (hamujące nowotwory), antymutagenne (zapobiegające mutacjom), immunomodulujące i przeciwutleniające. Jednak w dalszym ciągu trwają badania nad skutecznością szafranu w leczeniu wielu chorób.
Na wzrok
Naukowcy z ARC Centre of Excellence in Vision Science i University of L'Aquila we Włoszech sugerują, że przyprawa może odwrócić przebieg oślepiających chorób i może być jednym z kluczy do zapobiegania utracie wzroku w starszym wieku.
Naukowcy pod kierunkiem profesor Silvii Bisti wykazali, że szafran ma niezwykły wpływ na geny regulujące działanie kluczowych komórek wzrokowych oka i nie tylko chroni komórki wzroku (fotoreceptory) przed uszkodzeniem, ale może również spowolnić, a nawet odwrócić bieg chorób oślepiających, takich jak związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) i barwnikowe
Szerszy zakres szafranu
Profesor Bisti uważa, że szafran nie jest tylko przeciwutleniaczem, ale wydaje się mieć wiele innych właściwości, które chronią wzrok – wydaje się wpływać na geny regulujące zawartość kwasów tłuszczowych błony komórkowej, co sprawia, że ​​komórki wzroku są twardsze i bardziej odporne.
Naukowe badania
Profesor Bisti mówi, że na modelach zwierzęcych wykazano, że dieta szafranowa chroni oko przed szkodliwym działaniem jasnego światła – czymś, na co wszyscy cierpimy, gdy wychodzimy na słońce i wpływa na genetyczne choroby oczu, takie jak barwnikowe zwyrodnienie siatkówki, które może powodować trwającą całe życie ślepotę u młodych ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały również perspektywę spowolnienia postępu utraty wzroku, a po podaniu szafranu ludziom cierpiącym na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, które powoduje częściową lub całkowitą utratę wzroku u wielu osób w starszym wieku, objawy regeneracji komórek były widziane.
Sprawne myślenie i spokój bez otumaniania
Jak podaje dr H. Różański szafran działa uspokajająco, ale specyficznie. Znosi nerwice wegetatywne, obniża napięcie mięśni szkieletowych i gładkich, uspokaja drżenie i niekontrolowane nadmierne pobudzenie ruchowe. Nie upośledza przy tym procesów psychicznych i koncentracji, wręcz przeciwnie, na wiele osób działa psychostymulująco, poprawia proces zapamiętywania i odtwarzania informacji. Pomaga w koncentracji psychicznej i ruchowej. Znosi objawy depresji i stresu.
Na łagodniejszą menstruację i lżejszą menopauzę
Już w starożytności szafran wykorzystywano do leczenia zaburzeń miesiączkujących kobiet, łagodząc nieprzyjemne objawy miesiączki, takie jak drażliwość, bóle głowy poczucie niepokoju. Współcześnie szafran polecany jest kobietom zmagającym się z dokuczliwymi objawami występującymi przed miesiączką zwane jako PMS - zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Cenna przyprawa w sypialni niczym afrodyzjak
Życie seksualne dorosłych ludzi bez względu na metrykę, jest niezwykle ważne. Zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, budowania poczucia więzi, bezpieczeństwa ale również niesie ono wiele korzyści zdrowotnych dla obu płci. Szafran pobudza płciowo, dlatego uważany jest za afrodyzjak. Wzmaga erekcję i skoncentrowanie się na akcie płciowym oraz fantazjach seksualnych. Wzmaga ukrwienie narządów płciowych dzięki temu zwiększa nasze doznania.
Komu niewskazany
Szafranu nie należy podawać szafranu kobietom w ciąży, karmiącym oraz dzieciom.

Szafran 30 mg 60 kaps.
szafran afrodyzjak bolesna menstruacja PMS menopauza depresja stres niepokoj

nanokoloid zloto oparzenia sloneczne sucha skora suche oko wrazliwa skora odmladzajace

Czy to tylko magia ?
W dawnych wiekach wierzono w magiczne właściwości złota. Złoto było elementem obrzędów i świętych ceremonii. Złoto również było wykorzystywane w medycynie, bo przypisywano mu zdolność do podnoszenia sił witalnych organizmu, przeciwdziałaniu melancholii oraz korzystny wpływ na funkcjonowanie gruczołów skórnych i pracę nerek. Złoto odegrało wielką rolę w dziejach alchemii, ale dopiero z początkiem XX w. zaczęto udowadniać jego korzystne właściwości i możliwość zastosowania w leczeniu niektórych jednostek chorobowych.
Malutkie drobinki z wielkim zasięgiem
Nanocząstki złota dzięki reakcjom z lipidami skóry są w stanie otwierać warstwę rogową naskórka i przenikać przez nią, a stopień przenikania jest uzależniony od ich właściwości fizykochemicznych. Z przeprowadzonego przed kilkoma laty badania wynika, że zastosowane do leczenia przewlekłych owrzodzeń poza działaniem przeciwbakteryjnym, wykazują działanie przeciwzapalne w obrębie uszkodzenia, jak również posiadają właściwości antyoksydacyjne. Złoto zawarte w specjalistycznych opatrunkach przyczynia się do migracji fibroblastów i przyspiesza proces gojenia owrzodzeń. Co więcej, nanocząstki złota nasilają działanie innych przeciwutleniaczy, m.in. wit. E, co w połączeniu z ich zdolnością do ułatwiania transportu związków przez warstwę rogową naskórka, może zostać wykorzystane w zaawansowanych procesach pielęgnacji skóry i leczeniu ran.
Moc przenikania - w uproszczeniu
Cząsteczki nano złota posiadają niezwykłą możliwość do wnikania w głąb skóry, gdzie pełnią między innymi funkcję „przekaźnika” kolejnych substancji aktywnych, przez co ich działanie jest o wiele mocniejsze. Przede wszystkim wspiera rozprowadzanie produktu, daje efekt „promienistej” zdrowej i jedwabiście gładkiej skóry.
Złota ulga dla oczu
Szybko działającą metodą przynoszącą ukojenie naszym oczom jest psikanie nanokoloidem złota. Nano złoto koloidalne łagodzi, zmniejsza uczucie swędzenia i pieczenia oczu również delikatnej skóry wokół oczu. Szczególnie wtedy kiedy spędzamy dużo czasu przed ekranem telewizora, komputera czy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Złoto przyniesie również ulgę podrażnionym oczom od silnego nadmorskiego wiatru, piasku czy po podróży w klimatyzowanym samochodzie.
Złoto na skórę
Nanokoloid złota powszechnie znane jest z właściwości odmładzających skórę. Zakres jego działania jest zdecydowanie szerszy. Wykorzystuje się go w leczeniu skóry podrażnionej, trądzikowej, bo przyspiesza regenerację naskórka, działa przeciwzapalnie. Nanokoloid złota sprawdzi się również przy wszelkiego rodzaju oparzeniach. Łagodzi skórę w wyniku oparzeń słonecznych, nawilża skórę, zmniejsza uczucie napięcia. Nanokoloid złota stymuluje syntezę kolagenu, co wpływa na rekonstrukcję tkanki skórnej.
Także do nosa
Nano koloid złota można również aplikować do nosa, nie tylko przyniesie ulgę przy wysuszeniu błony śluzowej nosa przez suche powietrze, sprawdzi się również przy podrażnieniu nosa wywołanym katarem.

Nanokoloid złoto tonik 50 ppm 250 ml
nanokoloid zloto sucha skorza tradzik oparzenia oparzenia sloneczne  podranienie

maslan sodu nieszczelne jelita choroba lesniowskiego crohna zaburzenia jelit IBS

Wątłe zdrowie, niech każdy się dowie gdy ból w w jelitach czujesz i chorujesz to gdy maślan stosujesz jelita kurujesz.

Nasze jelita są wrażliwe i delikatne a nasze codzienne współczesne życia mocno je wyczerpuje w szczególności zmniejsza się wytwarzanie kwasu masłowego, który jak się Wam kojarzy jest takim smarowidłem w naszych jelitach. Ale o tym zaraz.

Szczelne zdrowie
Problem nieszczelnych jelit dotyka bardzo wiele osób, można powiedzieć, że to rozdmuchany medialny slogan, nooo, ale współczesne żywienie na szybko ma swoje konsekwencje, gorzej, że dotyka to dzieci nawet od już w wieku przedszkolnym, często chorują, wymiotują, mają alergie skórne bo organizm w sposób naturalny wyrzuca toksyny się w nim gromadzące. Wielu twierdzi, że nieszczelność to bzdura i że nie istnieje pojęcie naukowe nieszczelnego jelita ale przesiąkliwego więc lepiej używajmy przesiąkliwe. Nazwa właściwa tej jednostki chorobowej to zespół jelita przesiąkliwego (ang. leaky gut syndrome, LGS). Niby duża różnica w pojęciu, ale problem jest.
Co nam w jelitach gra? Ile waży bakteria?
Nasz przewód pokarmowy zasiedla sto bilionów bakterii a za nasz układ odpornościowy w większości odpowiadają jelita co do wagi pojedynczej bakterii to nie wiem ile, ale nasi lokatorzy łącznie ważą 1,5-2 kg, ale nie radzę odchudzać się z tej znajomości.
Mózg potocznie określamy jako centrum dowodzenia naszego organizmu, ale jak się okazuje mamy takie centrum dowodzenia jeszcze jedno w jelitach choć bliższa jestem pojęciu wojska - bakterii, które ma stać na straży naszego zdrowia i życia.
Wojsko na straży zdrowia
To właśnie ich funkcjonowanie, sprawność działania ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
To układ sterowniczy naszej odporności - armia która powinna być sprawna do walki z wirusami zawsze gotowa do walki, gotowa do boju gdy otrzyma komendę, problem jest taki, że armia otrzymuje złe komendy, niewłaściwą broń, z nieodpowiednią amunicją.
Ale o tę armię trzeba dbać czyli dobry prowiant i odpowiednie warunki.
Jelita od kuchni. Zardzewiały durszlak
Nasze jelito to taki durszlaczek. Dobry durszlak to taki o bardzo małych oczkach, które “mają cedzić” przepuszczać tylko to co nam jest potrzebne składniki odżywcze a nie przepuszczać toksyn i pokryty jest “emalią” (nabłonkiem).
Ale problem zaczyna się gdy dziurki w durszlaku zaczynają się powiększać a durszlak rdzewieje- zdarła się emalia i dziurki się w nim powiększają. Dzieje się tak w braku wystarczającej ilości kwasu masłowego.
Definicja maślaka
Definiując kwas masłowy powstaje w procesie fermentacji bakteryjnej błonnika w okrężnicy, jest tym samym substratem energetycznym dla komórek nabłonka jelit.
Kwas masłowy to substancja produkowana w sposób naturalny przez bakterie występujące w okrężnicy.
Balsam dla jelit
Kwas masłowy niczym balsam najprościej ujmując wyściela błony jelit tym samym pozytywnie wpływa na mikroflorę jelit, wspomaga odbudowę błony śluzowej jelit, hamuje rozwój komórek nowotworowych, łagodzi bóle brzucha, wykazuje działanie przeciwzapalne, zwiększa przyswajalność składników mineralnych, łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego, wspomaga przemianę materii.Wskazane szczególnie w przypadku zespół jelita przesiąkliwego (ang. leaky gut syndrome, LGS) zwanego potocznie jelita nieszczelnego.
Istotne jest również to, że Kwas masłowy należy do grupy występujących w jelicie grubym krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania jelit.
Konsekwencja niedoboru
Niedobór kwasu masłowego w przewodzie pokarmowym powoduje zaburzenia funkcjonowania błony śluzowej jelita cienkiego jak i grubego – brak ich szczelności oraz niedobory energetyczne w kolonocytach.
Kwas masłowy gdzie występuje?
Kwas masłowy występuje w pożywieniu, nie są to jednak znaczne ilości i w przypadku zaburzeń pracy naszych jelit ilość kwasu masłowego zawarta w żywności nie jest wystarczająca do naprawy nabłonka jelit. Czyli zawierają go nasze cudowne kiszonki, mleko, masło, sery białe, fermentowana soja, olej kokosowy i palmowy. Nieco więcej zawiera oporna skrobia, owies i otręby pszenne. Dlaczego? Bo skrobia z dużą zawartością amylozy dostarcza opornej skrobi bakteriom, które produkują kwas masłowy.
Skąd wiedzieć, że źle się dzieje
Niestety w zakresie diagnostyki u nas wieje grozą. Badania, które diagnozują stan naszych jelit, ich mikroflorę funkcjonalności, są odpłatne. Lekarze też raczej nie informują o możliwości wykonania takich badań kiedy zgłaszamy się do nich ze zdrowotnymi problemami. Diagnostyka u nas kuleje. Pomijam fakt istotny za wszystko musisz płacić bo albo nie podlega refundacji albo jesteś zbyt młody, albo jeszcze “w zbyt w dobrym stanie”. Doprosić się o konkretne badanie to jak wygrana w loterii fantowej.
Od kwasu do maślanu
W suplementacji kwas masłowy występuje w postaci maślanu, ważne, aby nie zawierał świństw, czy utwardzonego oleju palmowego, które często się stosuje.
Po co komu maślan sodu?
Mało również osób wie, że to alergia jest konsekwencją źle działających jelit. Zły stan jelit to również choroby autoimmunologiczne, choroby stawów, egzemy, AZS, zaburzenia ADHD, depresja, bóle głowy, zmęczenie. Zaniedbane z różnych przyczyn jelita w konsekwencji prowadzą do zaburzeń, chorób i szeregu alergii.
Co robi maślan sodu?
Maślan sodu jak już wiemy regeneruje uszkodzony nabłonek jelitowy, odżywia błonę śluzową jelit, wykazuje działanie przeciwzapalne na komórki nabłonka jelitowego, stymuluje motorykę przewodu pokarmowego, zwiększa biodostępność składników mineralnych, zmniejsza nasilenie objawów biegunkowych, zapobiega przedostawaniu się bakterii i toksyn do krwiobiegu co jest niezwykle istotne w leczeniu chorób takich jak Autyzm, Candida, borelioza.
Suplementację maślanem sodu powinni stosować:
Chorzy na Leśniowskiego-Crohna, osoby starsze, borykający się z procesami zapalnymi jelit po leczeniu nowotworowym, po operacjach jelit, posiadacze zespołu IBS, wyniszczonych, z zaburzeniami odporności, zaburzeniach składu mikroflory jelitowej po antybiotykoterapii i dolegliwościach infekcyjnych przewodu pokarmowego, uszkodzeniu jelit wywołanym napromienianiem i lekami przeciwnowotworowymi, niedoborach krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, alergiach pokarmowych.
Kiedy to zobaczę?
Terapia maślanem sodu powinna trwać co najmniej 3 miesiące. Efekty w zależności od danego organizmu i stanu widoczne są u niektórych zdecydowanie szybciej.
Daje po nosie
Zapach maślanu sodu jest jakby to ująć specyficzny, spokojnie nie będzie go od nas czuć. Jednak nie bądźmy zdziwieni po otwarciu opakowania.

Maślan sodu w kapsułkach
maslan sodu nieszczelne jelita bol jelit AZS choroba lesniowskiego crohna  zaburzenia jelitowe

 

Lubisz poszerzać wiedzę na temat swojego zdrowia to czasopismo jest dla Ciebie. Cenisz swój czas lub nie pamiętasz dokonać zakupu ? To nic.
Oni pamiętają za Ciebie. Raz kupujesz, czytasz cały rok.
Żyj naturalnie prenumerata 12 miesięcy

Jeżeli ktoś ma ochotę poczytać nasze poprzednie biuletyny
to poniżej zamieszczam do nich link:

Archiwalne biuletyny


-------------------------------------------------------------------------------------------------

Każdy artykuł w dwumiesieczniku "Żyj naturalnie" wyczerpujaco odpowiada na wszelkie pytania związane z naturalną medycyna, które możesz sobie zadać.
Gdzie tę skarbnicę Zdrowej Wiedzy można dostać?
Odpowiadam
W naszym sklepie internetowym Sklep Naturalna Medycyna
We wszystkich naszych Sklepach Franczyzowych
W sklepie na nowej stronie www.zyj-naturalnie.pl
"Żyj naturalnie"
Dwumiesięcznik "Żyj naturalnie" znajdziesz w Salonach EMPiK.
Dwumiesięcznik "Żyj naturalnie" kupisz w w sieci Kolporter, Ruch.
"Żyj naturalnie" w sieci Press Caffe.

Prenumerata
Jeżeli chcesz mieć gwarancję otrzymywania wszystkich numerów do domu zamów

prenumeratę roczną - 6 numerów w cenie - 88 PLN. z wysyłką
lub półroczną - 3 numery za 46 PLN. z wysyłką.

Telefon: +48 603 137 893
Telefon: +48 68 453 48 88
E-mail: sklep@naturalna-medycyna.com.pl
www.zyj-naturalnie.pl 


Wszystkie artykuły prezentowane na naszych stronach i w biuletynie Naturalna Medycyna służą jedynie celom informacyjnym. Zawarte w nich wiadomości nie mogą w żaden sposób zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia lub sposobu leczenia - skonsultuj się z lekarzem.


Pozdrawiam serdecznie

Karolina Kamińska
www.ksiezniczka-zdrowia.pl

Wypisać się możesz w każdym momencie klikając link
[[unsubscribe]]