Sklep Naturalna Medycyna


Tego nie powie Ci lekarz.
Biuletyn nr 471

Przy okazji zapraszam!
Przeczytaj artykuły na mojej stronie

☀️Obudź swój brzuch ze snu

Karolina Kamińska
www.ksiezniczka-zdrowia.pl

cellenzym enzymy trawienne nietolerancja laktozy wzdecia bole brzucha zaburzenia trawienia

Lato nie zawsze pozytywnie
Latem a szczególnie podczas upałów wiele osób cierpi na problemy trawienne. Lato to również czas podróży i często zdarzają nam się rewolucje żołądkowe kiedy jadamy poza domem. Zarówno pora roku i temperatura powodują, że nasz metabolizm funkcjonuje inaczej co rodzi u osób wrażliwych problemy trawienne.
Pokolenie uprzedzonych
Coraz więcej osób jest nietolerancyjnych, coraz to młodsi. Najbardziej powszechna wśród nietolerancji jest laktoza wynikająca z braku enzymu laktazy. Nie tolerujemy jednak nie tylko laktozy, ale również fruktozy lub mamy problem z wytwarzaniem niektórych enzymów. Nasze brzuchy potrafią nam narobić wstydliwych kłopotów nie tylko wonnych. Wzdęcie brzucha czy gazy (o ile ktoś nie zemdleje) są małym kłopotem w porównaniu z chorobami przewlekłymi, które mogą być podłożem niedoboru enzymów trawiennych. Niestety nie wiążemy wielu chorób z enzymami a jest ich całkiem sporo i do tego uciążliwych. Niewłaściwa praca enzymów może doprowadzić do chorób? Brzmi to jak jakiś banał, ale banałem nie jest. Zatem dzisiaj słów kilka o enzymach.
O enzymach trawiennych słów kilka
Enzymy trawienne to grupa enzymów wydzielana w układzie pokarmowym począwszy od jamy ustnej kończąc na jelicie cienkim. Służą nam do trawienia pokarmów to oczywiście jak najbardziej uogólnione twierdzenie. Rolą enzymów jest nie tylko trawienie pokarmów, ale również w zależności od miejsca występowania i rodzaju mają działanie m.in. bakteriobójcze, rozkładają konkretne substancje, przekształcają je, wywołują szereg reakcji chemicznych w organizmie czy są niezbędne do wchłaniania składników odżywczych.
Ekipa do konkretnych zadań
Jeśli ktoś nie pamięta już dokładnie lekcji biologii na temat enzymów poniższy zapis powinien to odświeżyć, poniżej wybrane enzymy:
amylaza ślinowa - Zapoczątkowuje wstępne trawienie węglowodanów, rozcina długołańcuchowe polisacharydy (skrobię i glikogen) na dekstryny (oligosacharydy) i maltozę.
lipaza żołądkowa - Zapoczątkowuje rozkład zemulgowanych tłuszczów (np. mleka, śmietany) na diacyloglicerole, monoacyloglicerole, glicerol i kwasy tłuszczowe.
pepsyna (endoproteaza) - Zapoczątkowuje rozkład białek (polipeptydów na krótsze łańcuchy polipeptydowe i oligopeptydy. Jest również aktywatorem dla następnych cząsteczek pepsynogenu(zjawisko autokatalizy).
podpuszczka (rennina) - Ścina kazeinę (białko mleka) na parakazeinian wapnia. Występuje jedynie w okresie niemowlęcym.
nukleazy trzustkowe (DN-aza, RN-aza) - Rozkładają kwasy nukleinowe na nukleotydy.
sacharaza (disacharydaza) - Rozkłada disacharyd sacharozę do glukozy i fruktozy.
laktaza (disacharydaza) - Rozkłada disacharyd laktozę do glukozy i galaktozy.
lipaza trzustkowa - Rozkład zemulgowanych tłuszczów na diacyloglicerole, monoacyloglicerole, glicerol i kwasy tłuszczowe. Żółć pomaga w emulgacji tłuszczów.
Źródło: wikipedia
Utrapienie z tym trawieniem
Z powyższej tabeli można wywnioskować, że nawet filozofom się nie śniło jak trawienie jest skomplikowane. Ile procesów potrzebnych jest do trawienia pożywienia. Co do jednego bez większej wiedzy możemy być zgodni, że czasem trawienie to utrapienie. Okazuje się, że w wyniku niedoborów niektórych enzymów chorujemy, a niektóre choroby i leki stosowane powodują upośledzenie wytwarzania enzymów bądź je blokują.
Czyli klasycznie albo niedobory doprowadzają do chorób albo choroby do niedoborów. Nie bez znaczenia pozostaje nasz wiek, wiadoma sprawa. Kilkudziesięcioletnia eksploatacja naszej maszyny w postaci układu pokarmowego nie działa już tak sprawnie jak u młodzieniaszków, zatem potrzebujemy wsparcia z zewnątrz.
Anemia
Często szukamy przyczyn anemii. Okazuje się, że przy braku właściwego wytwarzania enzymów trawiennych dochodzi do zubożenia przyswajania składników odżywczych. Przy niedostatecznym wydzielaniu enzymów trawiennych czy kwasu solnego w żołądku może ulec upośledzenie wchłaniania żelaza co wtórnie prowadzi do jego niedoboru. Zatem warto sięgnąć po enzymy.
Błonnikowi amatorzy mogą mieć problemy
Spożywając znaczną ilość warzyw i owoców (bogatych w błonnik pokarmowy) powinniśmy wesprzeć nasz organizm w celulazę, która umożliwia trawienie błonnika pokarmowego. Organizm człowieka niestety nie wytwarza enzymów pozwalających na rozłożenie wiązań celulozy występujących we włóknach pokarmowych. Dlatego wiele osób spożywających znaczne ilości owoców, surowych warzyw może odczuwać dyskomfort po ich spożyciu, jeśli nawet dolegliwości nie są odczuwane to organizm może nie przyswoić odpowiednio składników odżywczych. Błonnik pokarmowy spożywany w dużej ilości ogranicza bowiem wchłanianie witamin, minerałów czy tłuszczy.
Katusze miłośników mleka
Coraz więcej osób nie trawi produktów mlecznych. Nie chodzi o świeże mleko ale także kefirki i śmietanę, jogurty albo ser (najczęściej w postaci wiatrów lub huraganu) czy inne przygody w toalecie do której mkniemy niczym pendolino jak biegunki i zaparcia. Oczywiście można znaleźć roślinne zamienniki, ale to już nie to samo. Święta bez sernika, tort bez bitej śmietany czy lato bez lodów i koktajli owocowych? Dlaczego ta laktoza stanowi dla nas taki problem? Niestety w wyniku stosowania leków z grupy NLPZ, posiadania pasożytów, przebytych zakażeń bakteryjnych, infekcji, zażywania antybiotyków czy występowania niektórych chorób spada zdecydowanie aktywność enzymu laktazy. Leki czy przebyte choroby mogą uszkadzać kosmki jelitowe stąd pojawiają się problemy jelitowe. Niektóre leki z grupy NLPZ mogą blokować wytwarzanie innych enzymów trawiennych.
Również jak wspominałam już wcześniej z wiekiem spada aktywność wydzielnicza enzymów.
Owocki pyszne, ale problemowe
O ile nabiał jesteśmy w stanie mocno ograniczyć to z owocami jest już gorzej. Są osoby, które mają nietolerancję fruktozy, ale również osoby, które cierpią na zespół złego złego jej wchłaniania. Fruktoza metabolizowana jest w jelicie cienkim. Kiedy mam problem z jej trawieniem występują podobne objawy ze strony układu pokarmowego jak w przypadku nietolerancji laktozy.
Uciążliwa Candida
Niestety osoby z candidą słodkiego życia nie mają i oprócz tego każda próba osłodzenia sobie rzeczywistości nawet zdrowym miodkiem jest dla nich niewskazana o ketchupie czy piwku albo serku pleśniowym czy śmietanie do mizerii też można zapomnieć. Ta choroba jest paskudztwem, które trudno wyleczyć a restrykcyjna dieta jest trudna do utrzymania. Dlatego osoby chorujące na candidę powinny wspierać organizm enzymami trawiącymi cukry m. in. amylazę i celulazę.
Po prostu jest lżej
Enzymy to koło ratunkowe dla osób, które mają uczucie pełnego brzucha, ciężkości w żołądku, wiele osób narzeka, że nawet po kawie jakoś im ciężko. Enzymy powinny zdecydowanie pomóc. Enzymy sprawiają, że mamy uczucie lekkiego brzucha a nawet płaskiego. Są pomocne w odchudzaniu. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że szybciej trawimy pokarm, po drugie, że dostarczamy odpowiednich składników z pokarmów (zatem jesteśmy lepiej odżywieni więc organizm nie musi tworzyć zapasów w celu przetrwania). Przy niewłaściwym wytwarzaniu enzymów jedzenie przez nas “przelatuje”chociaż to dość ogólne stwierdzenie, ale najkrócej i dosadnie to obrazujące.
W obawie przed nałogiem
Bez obaw stosowanie enzymów nie uzależnia naszego organizmu. To nie jest tak, że jak zaczynasz brać enzymy to jesteś na nie skazany do końca życia. I jeżeli nie będziesz ich dostarczał to organizm samodzielnie ich nie wytworzy. Enzymy są wsparciem choć nie ukrywam, że powinny stanowić one stałą suplementację osób chorych i przyjmujących leki, które wpływają na zmniejszenie ich wytwarzania.

Cellenzym - enzymy trawienne
cellenzym enzymy trawienne nietolerancja laktozy zaburzenia trawienne bole brzucha wzdecia

tauryna zdrowe myslenie przciwdzialanie demencji depresja choroba parkinsona choroba alzheimera

Czy warto dbać o zachowaniu młodości naszego mózgu? Oczywiście, że tak. Starzeje się on tak samo jak wszystko inne w naszym organizmie u niektórych wolniej u innych szybciej.
Pomijamy celowo czy zapominamy
Skupiamy się na dbaniu o wygląd czy funkcjonowanie innych narządów zwłaszcza wtedy kiedy odczuwamy dolegliwości. O tym jak ważna jest kondycja i zdrowie naszego mózgu niewiele się mówi. Może dlatego, że nie zależy nikomu abyśmy byli super sprawni umysłowo?!
Centrum dowodzenia rdzewieć nie powinno
Mózg steruje naszym ciałem, zatem tym bardziej powinniśmy zadbać o konserwację elementów.
Jak zawsze mawiały babcie młode jest piękne, to im bardziej będziemy dbać o zachowanie młodości tym dłużej będziemy mieć piękne ciało i mózg. Oczywiście myśli nie pięknieją, ale z pewnością myślimy sprawniej, racjonalniej, pozytywniej i na dłużej.
Potrzebne analogie - co ulega zmianie
Porównania odnośnie naszego mózgu do zachowania młodości ma na celu pokazanie, że właściwie ważniejsze jest zachowanie młodości naszego mózgu niż przejmowaniu się o pojawieniu dodatkowej zmarszczki. Dbałość o kondycję mózgu to nie tylko zachowanie pamięci, ale sprawne myślenie, dłuższa samodzielność, sprawność intelektualna w tym wysławiania się, sprawność fizyczna (chodzenie, ubieranie się, załatwianie potrzeb fizjologicznych), przeciwdziałanie demencji i występowaniu chorób wieku starczego.Tauryna - pogromca starości i odżywczy pokarm dla mózgu
Poziom tauryny w organizmie szczególnie w mózgu, sercu i nerkach spada wraz z wiekiem. Im niższy poziom tauryny tym rzadziej tworzą się nowe połączenia komórek mózgowych.
Mechanizm działania
Tauryna stymuluje komórki macierzyste do różnicowania się w funkcjonalne komórki mózgowe. Jest to związane z działaniem wielu mechanizmów, włącznie z poprawą funkcji mitochondriów, aktywacją genów niezbędnych do prawidłowej proliferacji, przeżycia i funkcji energetycznych oraz blokadą sygnałów chemicznych, które hamują regenerację komórek neuronalnych. Według przeprowadzonych badań tauryna jest jedynym związkiem zdolnym do ratowania umierających komórek i przywrócenia komunikacji komórkowej.
By pamiętać co się czyta

Najnowsze badania pokazują, że tauryna posiada unikalne właściwości biochemiczne, które przyczyniają się do formowania komórek mózgu. Badania na zwierzętach wskazują, że tauryna wyzwala wzrost nowych komórek w hipokampie, obszarze mózgu najbardziej powiązanym z pamięcią.
Choroba Parkinsona- tradycyjne leczenie pogarsza stan?
Badania na ludziach wykazały, że poziom tauryny jest zmniejszony u pacjentów z chorobą Parkinsona. Niestety według przeprowadzonych badań stan pacjentów pogarsza standardowe leczenie objawów choroby Parkinsona. Leczenie standardowe obejmuje składnik leku o nazwie lewodopa, który może mieć wpływ na niższy poziom tauryny. Co powoduje pogorszenie stanu czyli tzw. farmakologiczne błędne koło. Dlatego uzupełnianie tego wszechstronnego aminokwasu jest szczególnie ważne dla pacjentów zmagających się z chorobą Parkinsona.
Choroba smutku
Suplementacja tauryny jest również ważne dla osób cierpiących na depresję. Depresja jest szczególnie powszechna w cukrzycy. Jedna z hipotez głosi, że długotrwałe zwiększenie cukru we krwi może być przyczyną depresji i zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Ciekawostką jest fakt, że tauryna podawana szczurom z cukrzycą zmniejszyła zachowania depresyjne. Ponadto suplementacja poprawia uszkodzoną cukrzycą funkcję neuroprzekaźnika, który pomaga doprowadzić do poprawy pamięci krótkotrwałej.
Tauryna potrzebna całemu ciału
Tauryna usprawnia również działanie serca i zmniejsza sztywność tętnic, jak również zmniejszenia negatywne skutki procesów metabolicznych. Wykazano, że suplementacja tauryną dodawaną do metforminy może powodować znaczne zmniejszenie uszkodzenia tkanek wywołanych cukrzycą.
Mechanizm działanie - przykłady naukowe
Badania przeprowadzone na myszach po raz pierwszy zasugerowały, że tauryna może przedłużać żywotność poprzez poprawę funkcjonowania mięśnia sercowego. Myszy wykorzystane w badaniu były genetycznie obciążone głębokim niedoborem tauryny. Brak tauryny spowodował stan, który powoduje przedwczesne starzenie się i poważne problemy z sercem, a w konsekwencji przedwczesną śmierć. Na tej podstawie naukowcy stwierdzili, że niedobór tauryny prowadzi do bardzo poważnych skutków. Brak tauryny zakłóca „łańcuch transportu elektronów”, który zmniejsza ilość bogatego w energię adenozynotrójfosforanu (ATP), który umożliwia komórkom sercowym skurcze. Brak tauryny może powodować zmniejszenie zdolności serca do pompowania krwi.
c.d.
Tauryna zwiększa neuryty, charakteryzujące się małymi występkami, które pomagają komórkom mózgowym komunikować się ze sobą. Neuryty maksymalizują połączenia między komórkami, wzdłuż których przepływają impulsy elektryczne do obsługi pamięci, funkcji poznawczych, odczuwania i myślenia. Z biegiem czasu, naprężenia chemiczne i toksyny mogą uszkodzić neuryty, przyczyniając się do spowolnienia funkcji poznawczych u starszych ludzi. Badania laboratoryjne wykazały, że tauryna przywraca normalny wzrost neurytów głównie poprzez swoje działanie ochronne przeciwko stresowi.

Tauryna - dla sprawnego myślenia i nie tylko
tauryna demencja depresja choroba Parkinsona choroba alzheimera  zdrowe serce

witamina b1 tiamina wegaanizm wegeterianiazm  zmeczenie wychudzenie  utrata apetytu nieprawidlowa praca serca obrzeki  brak koncentracji


Niezwykłe odkrycie
Witamina B1 pierwszy raz została odkryta w XIX wieku przez holenderskiego lekarza i naukowca Christiana Eijkmana. Zaobserwował on, że zwierzęta, które karmił polerowanym ryżem (ziarno bez osłonek) miały podobne objawy chorobowe, jak ludzie cierpiący na chorobę beri-beri. Doszedł wtedy do wniosku, że tak podawany ryż musiał być pozbawiony jakiejś ważnej substancji, która mogłaby wywoływać tę chorobę. Za swoje okrycie Eijkman w roku 1929 roku został uhonorowany nagrodą Nobla.
Skąd nazwa tiamina?
Tiaminę wyodrębnił w 1911 roku z otrębów ryżowych Kazimierz Funk. Wyizolowana substancja nie była jednak jednorodna pod względem chemicznym, natomiast zawierała grupę aminową, dlatego też nazwał tą substancję aminą. Po dalszych badaniach oraz wyselekcjonowaniu czystej formy witaminy B1, uczony Williams nadał jej nazwę tiamina, odzwierciedlając tym samym występowanie zarówno siarki jak i grupy aminowej w cząsteczce.
Jaka jest?
Witamina B1 (tiaminia) jst witaminą rozpuszczalną w wodzie. Nie jest ona magazynowana przez nasz organizm, a ewentualny nadmiar wydalany jest przez nerki. Największe jej ilości gromadzone są w naszym sercu, wątrobie, nerkach i mózgu. W diecie pozbawionej jej źródeł zapasy tej witaminy zostają wykorzystane nawet w ciągu dwóch tygodni. Dzienne zapotrzebowanie u dorosłego człowieka wynosi 1,1-1,3mg(2).
Podróż w ciele witaminy
Wchłanianie witaminy B1 odbywa się w jelicie cienkim, gdzie potem transportowana jest do tkanek. I to właśnie w tkankach witamina B1 jest fosforylowana z wytworzeniem pirofosforanu tiaminy, czyli swojej najbardziej aktywnej formy.
Do czego jest potrzebna?
Witamina B1 uczestniczy w procesach metabolicznych. Jest nam niezbędna do produkcji ATP- głównego nośnika energii. Pomaga w przekształcaniu węglowodanów w glukozę oraz metabolizowaniu białka i tłuszczy, mówiąc prościej pomaga przekształcić pokarm w energię. Tiamina jest niezbędna enzymom do ochrony komórek i mitochondriów przed stresem oksydacyjnym . Jest ona niezbędna naszemu układowi nerwowemu i funkcjom psychologicznym dlatego nazywa się ją witaminą “uspokajającą ducha”.
Na co ma wpływ?
Witamina B1 stymuluje układ odpornościowy, pobudza wydzielanie hormonów gonadotropowych, hamuje proces glikacji białek. Proces glikacji białek polega na wniknięciu glukozy (głównie) do wolnych grup aminowych białek, co powoduje ich destrukcję i determinuje starzenie się.
Źródła w pożywieniu
Najwięcej witaminy B1 znajduje się w wołowinie i wieprzowinie i podrobach oraz drożdżach. W mniejszej ilości znajduje się również w produktach zbożowych w tym kaszach oraz nasionach roślin strączkowych.
Kto na liście niedoboru
Niedobór witaminy B1 bardzo często występuje u wegetarian i wegan wynika to z faktu, że w ich źródle pożywienia znajduje się niewystarczająca ilość witaminy B1.
Zwiększone zapotrzebowanie
Nie trzeba być weganem, że mieć niedobór witaminy B1 w organizmie. Jej niedobór mają osoby zażywające leki przeciwpadaczkowe, neuroleptyki, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, glikozydy nasercowe, leki diuretyczne np. furosemid. Jej niedobór obserwuje się również u osób po chemioterapii, nadużywające alkohol, kawę, herbatę, spożywające surowe ryby. Zwiększone zapotrzebowanie na tiaminę mają również osoby stosujące leki przeczyszczające, antybiotyki, leki zobojętniające kwas solny. Większe potrzeby witaminy B1 mają kobity w okresie ciąży, sportowcy i ciężko pracujące fizycznie.
Objawy niedoboru
Niedobór witaminy w początkowej fazie objawia się utratą apetytu, zmęczeniem, brakiem koncentracji, drażliwością. Doskwierają nam również bóle nóg. Przy niedoborze witaminy B1 obserwuje się również nieprawidłową pracę serca.
Odstrasza owady - one to czują, my nie
O witaminie B1 mówi się, że działa odstraszająco na komary i inne owady. Tiamina ma charakterystyczny zapach, zażywana w większych dawkach powoduje, że jej zapach jest wydzielany przez pory skórne, które czują owady. Zapach ten nie jest wyczuwalny dla ludzi.
Smażenie czy duszenie - to ma znaczenie
Nawet jeżeli w naszej diecie nie brakuje produktów zawierających witaminę B1 to należy pamiętać o tym, że sposób obróbki żywności ma znaczenie. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego z Wrocławia wykazali, że straty tiaminy w wyniku gotowania były o wiele mniejsze, niż podczas grillowania i smażenia. Dla porównania w wyniku gotowania na parze ostroboka pospolitego (rodzaj ryby morskiej) straty wynosiły 53%, podczas grillowania dochodziły do 67%, a w wyniku smażenia na tłuszczu straty te wzrosły do 80%.
Niedobór magnezu ma wpływ
Warto zaznaczyć, że leczenie tiaminą może nie być efektywne, jeśli mamy niedobór magnezu w organizmie, bo to on wpływa na syntezę pirofosforanu tiaminy (TTP) z wolnej tiaminy.
Na przyswajanie tiaminy mają wpływ niektóre witaminy takie jak B2, B3, C, E oraz składniki mineralne takie jak mangan i magnez.

Witaminę B1 (tiamina)
witamina b1 tiamina wegaanizm wegeterianiazm  zmeczenie wychudzenie  utrata apetytu nieprawidlowa praca serca obrzeki  brak koncentracji

Lubisz poszerzać wiedzę na temat swojego zdrowia to czasopismo jest dla Ciebie. Cenisz swój czas lub nie pamiętasz dokonać zakupu ? To nic.
Oni pamiętają za Ciebie. Raz kupujesz, czytasz cały rok.
Żyj naturalnie prenumerata 12 miesięcy

Jeżeli ktoś ma ochotę poczytać nasze poprzednie biuletyny
to poniżej zamieszczam do nich link:

Archiwalne biuletyny

UWAGA !!!
Ważna informacja
Osoby zainteresowane produktami NARINE produkty dostępne w naszym sklepie internetowym
zapraszamy również do sklepów stacjonarnych>>>
lub prosimy o kontakt telefoniczny
Telefon: +48 68 321 50 01
Komórka: +48 603 137 893

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Każdy artykuł w dwumiesieczniku "Żyj naturalnie" wyczerpujaco odpowiada na wszelkie pytania związane z naturalną medycyna, które możesz sobie zadać.
Gdzie tę skarbnicę Zdrowej Wiedzy można dostać?
Odpowiadam
W naszym sklepie internetowym Sklep Naturalna Medycyna
We wszystkich naszych Sklepach Franczyzowych
W sklepie na nowej stronie www.zyj-naturalnie.pl
"Żyj naturalnie"
Dwumiesięcznik "Żyj naturalnie" znajdziesz w Salonach EMPiK.
Dwumiesięcznik "Żyj naturalnie" kupisz w w sieci Kolporter, Ruch.
"Żyj naturalnie" w sieci Press Caffe.

Prenumerata
Jeżeli chcesz mieć gwarancję otrzymywania wszystkich numerów do domu zamów

prenumeratę roczną - 6 numerów w cenie - 88 PLN. z wysyłką
lub półroczną - 3 numery za 46 PLN. z wysyłką.

Telefon: +48 603 137 893
Telefon: +48 68 453 48 88
E-mail: sklep@naturalna-medycyna.com.pl
www.zyj-naturalnie.pl 


Wszystkie artykuły prezentowane na naszych stronach i w biuletynie Naturalna Medycyna służą jedynie celom informacyjnym. Zawarte w nich wiadomości nie mogą w żaden sposób zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia lub sposobu leczenia - skonsultuj się z lekarzem.


Pozdrawiam serdecznie

Karolina Kamińska
www.ksiezniczka-zdrowia.pl

Wypisać się możesz w każdym momencie klikając link
[[unsubscribe]]