Sklep Naturalna Medycyna

 

Tego nie powie Ci lekarz.
Biuletyn nr 318
Zdrowie dla wszystkich.
Niech nikt nie odejdzie skrzywdzony.

Witam Cię serdecznie!
To już - TRZYSTA osiemnasty numer biuletynu,
którego głównym tematem
jest jak najszerzej pojęta Naturalna Medycyna.

Przy okazji zapraszam!
Przeczytaj artykuł na mojej stronie
Duży brzuch. Duży problem.

Karolina Kamińska
www.ksiezniczka-zdrowia.pl

witamina E

 

Bo nie każde E jest złe

Numer E – jest to kod dodatku do żywności uznanego przez wyspecjalizowane instytucje Unii Europejskiej za bezpieczny i dozwolony do użycia. Nazwa pochodzi od kontynentu (Europy). Wykaz tych numerów (zwany listą E) jest sporządzany przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (wcześniej przez Komitet Naukowy ds. Żywności, Scientific Committee on Food) i następnie dołączany do odpowiedniej dyrektywy Komisji Europejskiej, która podlega zaaprobowaniu przez Parlament Europejski.
E-ściąga
Poniżej lista numeryczna na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze żywności:
100-199 barwniki
200-299 konserwanty
300-399 przeciwutleniacze
400-499 emulgatory, środki spulchniające, żelujące
500-599 środki pomocnicze
600-699 wzmacniacze smaku
900-999 środki słodzące, nabłyszczające i inne
1000- 1999 stabilizatory, konserwanty, zagęstniki i inne.

Trudno wszystko zapamiętać dlatego poniżej lista dodatków pozytywnych, których obawiać się nie musimy.:
- E100 (kurkumina) – naturalny, roślinny żółty barwnik, otrzymywany z rozłogów rośliny Curcuma longa.
- E101 (ryboflawina, wit.B2) – naturalny, roślinny żółty barwnik, występujący w przyrodzie m.in w.: zielonych częściach warzyw, grochu i fasoli.
- E140 (chlorofile i chlorofiliany) – naturalne, roślinne zielone barwniki, pozyskiwane m.in. z lucerny pokrzywy i szpinaku.
- E160 (karoteny) – naturalne, pomarańczowe barwniki, pozyskiwane z roślin, przekształcane w organizmie w witaminę A.
- E300 (kwas askorbinowy) - forma witaminy C. Hamuje niepożądane tworzenie się nitrozoamin podczas smażenia wędlin z mięsa peklowanego.
- E306 (tokoferole, wit. E) – naturalny przeciwutleniacz, otrzymywany z olejów roślinnych.
- E322 (lecytyna) – naturalny, roślinny przeciwutleniacz i emulgator. Pozyskiwany z oleju sojowego, rzepakowego lub słonecznikowego.

E - bezwzględnie wskazane
Jest jedno takie E, które powinno być przez nas codziennie spożywane i jest ono nam niezbędne to witamina E.

E= 8
Witamina E jest rodziną strukturalnie podobnych ośmiu przeciwutleniaczy, które są podzielone na dwie grupy:
Tokoferole: alfa-tokoferol,beta-tokoferol, gamma-tokoferol i delta-tokoferol.
Tokotrienole: alfa-tokotrienol, beta-tokotrienol, gamma-tokotrienol i delta-tokotrienol.
Witamina E jest swoistą rodziną, której nie wolno rozdzielać, by mogła spełniać swoje zadania musi być ona w całości inaczej taka rodzina jest dysfunkcyjna.
Zrozumieć oktawę zdrowia
Mieszanki tokoferoli i tokotrienoli wykazują znacznie silniejsze działanie przeciwutleniające niż sam alfa-tokoferol i są znacznie lepiej wchłaniane do komórek. Alfa-tokotrienol znacznie lepiej chroni przed rodnikami peroksylowymi i utlenianiem tłuszczów niż alfa-tokoferol. Gamma-tokotrienol znacznie lepiej chroni mitochondria neuronów przed stresem oksydacyjnym niż alfa-tokoferol. Dzieje się tak ze względu na znacznie lepsze wchłanianie tokotrienoli do wnętrza komórki - nawet do 70 razy bardziej efektywne niż tokoferoli! Tokotrienole wykazują też silniejsze działanie antyoksydacyjne, średnio 50 razy silniejsze przy ochronie przed oksydacją tłuszczów!
Co jeszcze robi E?
Witamina E reguluje działanie licznych genów uczestniczących w różnicowaniu komórek. Witamina E zwiększa aktywność m.in. białka Bcl-2, które wykazuje działanie antyapoptotyczne. Białko to utrudnia programowaną śmierć komórek.
Gdzie jest E?
Nasza polska kuchnia nie zapewnia nam wystarczającej ilości witaminy E w pożywieniu. Mało kto regularnie je drogie avocado, dobre (niestety coraz rzadziej o ile w ogóle) tłuste ryby, oleje na zimno tłoczone czy zdrowe orzechy nie myląc ich z namiętnie chrupanymi słonymi "orzeszkami arachidowymi" - to nie są orzechy, a strączki dlatego mają tak dużo białka.
Groźne E-braki
Objawy niedoboru witaminy E obejmują osłabienie mięśni - częste drżenie i drętwienie, trudności w chodzeniu, zaburzenia widzenia, podatność na infekcje i przewlekłe zmęczenie. Długoterminowy niedobór może prowadzić do anemii (niedokrwistości), chorób serca, poważnych problemów neurologicznych, ślepoty, otępienia i powodować niezdolnością do pełnej koordynacji ruchów ciała.

Pełna witamina E
witamina EUtleniamy się
Czas to nasz wróg w kwestii wyglądu, sprawności, zdrowia i zapachu. Utleniamy się a dokładniej komórki naszego ciała, dlatego trzeba dostarczać nieustannie antyutleniaczy. Tak właściwie można to najprościej ująć choć ludzka fizjologia jest zdecydowanie bardziej złożona. Z wiekiem zapach naszego ciała się zmienia. Różnice w naszym zapachu to szereg zależności między gruczołami skóry, wydzielinami i aktywności bakterii. Z wiekiem komórki naszego ciała się utleniają i zaczynamy pachnieć inaczej. U jednych z wiekiem zapach jest bardziej wyczuwalny u innych mniej. Jednak zmienia się on u każdego z nas w zależności od składu chemicznego ciała i bakterii z którymi żyjemy. Najtrafniej można to określić jako zjełczały tłuszcz. Dlatego musimy każdego dnia dostarczać antyutleniaczy, aby proces starzenia naszych komórek spowolnić i mówiąc najogólniej nie jełczeć.
Daliśmy jej popalić
Kiedy ostatnio słyszałam rozmowę pań, że szuka czegoś na poparzenia słoneczne bo są już rany na skórze to się przeraziłam i pomyślałam też jak można dopuścić do tego stanu? Chyba wiele osób bagatelizuje wpływ opalania - (smażenia się bardziej odpowiednie) na skórę.
Droga do regeneracji tak poparzonej skóry jest długa. Witamina E jest tutaj koniecznością zarówno do stosowania od wewnątrz jak i bezpośrednio na skórę. Aplikowanie witaminy E na skórę goi ją, regeneruje i nawilża. Doustnie regularne stosowanie witaminy E zmniejsza ryzyko oparzeń słonecznych.
Sucho, swędzi. Słyszymy nawilżaj
Zazwyczaj na problem skóry mówi się pij dużo wody i stosuj krem nawilżający, można pić wiadra wody i tak skóra będzie sucha, skóra manifestuje suchością niedobór m. in. kwasów omega i witaminy E. Witamina E znacznie ogranicza proces zwany TEWL (trans epidermal water loss - czyli ucieczce wody przez skórę). Stąd dostarczona przez nas odpowiednia dieta rzeczywiście będzie bardziej skuteczna.
AZS i inne problemy skórne
Witamina E to jeden z najskuteczniejszych antyoksydantów, który chroni skórę wzmacnia jej warstwę lipidową, zapobiega fotostarzeniu, przebarwieniom posłonecznym, regeneruje, spłyca drobne zmarszczki.
Witamina E to również sprzymierzeniec w walce z łuszczycą, trądzikiem, AZS i alergiami skóry. Witamina E wspomaga gojenie ran, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Ma wpływ na już wspomniane nawilżenie skóry i silną jej regenerację. Przy zaczerwienieniach, wysypkach stosować nie tylko do środka, ale można też wycisnąć witaminę bezpośrednio na skórę. Działa kojąco i natłuszczająco.

witamina E

Dobre źródła
Inne dobre źródła witaminy E to olej z kiełków pszenicy, olej rzepakowy, orzechy laskowe, migdały, czy olej słonecznikowy. Podkreślić należy, że mówimy tutaj o zawartości witaminy E w olejach "lodówkowych" czyli prawdziwie zimnotłoczone i niefiltrowane. Nie przeznaczone do smażenia a do spożywania na surowo i bez rocznego terminu przydatności. Bo dobry olej, to olej z terminem do 3 m-cy. Koniecznie przechowywany w lodówce w temp. 5-10 st.

E z czym to się je?
Witamina E dla swojej skuteczności potrzebuje odpowiedniej dawki witaminy C w organizmie.
Również lubi towarzystwo witamin z grupy B, selen i witaminę A, która zapobiega utlenianiu tokoferoli i tokotrienoli

Prywatne śledztwo
Kupiliśmy jakiś suplement z witaminą E i badamy.
Na etykiecie naturalny alfa-tokoferol oznaczany jest literą d (d-alfa-tokoferol), a syntetyczny literami dl (dl-alfa–tokoferol). To samo dotyczy pozostałych członków. Jedna litera a różnica ogromna.
Na rynku suplementów powszechnie występuje witamina E, ale w okrojonym składzie. Na opakowaniach jeśli znajdziemy opis znajduje się tylko jeden członek rodziny alfa-tokoferol. A gdzie pozostali ? Sam alfa - tokoferol niczego nie zwojuje wręcz przeciwnie w nadmiarze potrafi jeszcze narozrabiać? W jaki sposób? Może obniżać poziom innych tokoferoli i tokotrienoli we krwii oraz w tkankach.Jeśli etykieta zawiera tylko jeden tokoferol to nie ma sensu czyścić sobie portfel i zajmować miejsce w torebce.
Kiedy bez witaminy E?
Przeciwwskazaniami do stosowania witaminy E jest zażywanie leków rozrzedzających krew, używanie insuliny i innych leków na cukrzycę oraz wysokie ciśnienie krwi. W tych przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska i stała kontrola stanu zdrowia. Witamina E może wpływać też na większe zapotrzebowanie na witaminę K. Nie należy przyjmować witaminy E razem z nieorganicznym żelazem, które ją dezaktywuje i błonnikiem, który znacząco zmniejsza jej wchłanianie.

Pełną witaminę E
witamina E

 

Bursztyn na nalewkę 50g

Złote marzenia
Nie tylko kropelkę a znacznie więcej możemy mieć a złote marzenia zamieńmy w zdrowie.

Kropelka złotych marzeń.

Kiedy już trzeba będzie powiedzieć cześć,
Kiedy już lato pęknie i spadnie deszcz,
Co Ci dać przyjacielu mych słonecznych dni,
Żeby czas nie zamazał tych wspólnych chwil.

Bursztynek, bursztynek znalazłam go na plaży,
Słoneczna kropelka, kropelka złotych marzeń,
Bursztynek, bursztynek położę Ci na dłoni,
Gdy spojrzysz przez niego mój uśmiech Cię dogoni...

(tekst piosenki dla dzieci - autor Krzysztof Marzec)

Połowa za nami
Jesteśmy na półmetku wakacji, wielu wypoczywa nad morzem, na plaży pochyleni zbieramy muszelki lub szukamy bursztynu, znaleźć go łatwo nie jest. Dlatego dzisiejszym bohaterem biuletynu jest bursztyn (amber).

Światowa żywica
Bursztyn, jantar, amber (łac. sucinum, czasem także elektrum z gr. ἤλεκτρον – elektron– kopalna żywica drzew iglastych, a w rzadszych przypadkach żywicujących liściastych drzew z grupy bobowców. Znanych jest około 60 odmian (gatunków). Najstarsze z nich pochodzą z utworów dewońskich (stwierdzono je w Kanadzie); najmłodsze, niezaliczane zasadniczo do bursztynów są znajdowane w Ameryce Południowej, Afryce, Australii i Nowej Zelandii (kopal). Największe znane złoża bursztynów, szacowane na 90% całych zasobów światowych, zlokalizowane są w obwodzie kaliningradzkim.
Co kraj to obyczaj
Nazwa bursztyn pochodzi od niemieckiego bernstein (kamień, który się pali). Znany był od dawna pod różnymi nazwami:
sukcynit – nazwa geologiczna, pochodzi od succinum – sok, żywica drzewna;
Grecy nazywali ten kamień elektron (ηλεκτρον), co oznacza świecący i błyszczący;
Rzymianie nazywali bursztyn lyncurium, czyli mocz rysia, albowiem według legendy złocisty kamień powstał ze skamieniałego moczu tego drapieżnika;
succinum to łacińska nazwa bursztynu używana w farmacji. Powstała od łac. succus – sok;
Egipcjanie nazywali bursztyn sokal;
Arabowie anbar, ponieważ zapach pocieranego bursztynu kojarzył się z zapachem ambry;
Persowie nazywali kamień karuba – złoty rabuś;
Słowiańska nazwa jantar została przejęta od Litwinów, a ta od fenickiej nazwy jainitar – żywica morska.
Żydzi nazywali go haszmal, co dosłownie oznacza przepływ prądu, ale metafizycznie również Moc Boża, Moc Anielska, Tchnienie

Jedyny taki
Nasz Polski bursztyn cieszy się na świecie dużą popularnością. Dlaczego akurat polski jest taki szlachetny? Bursztyn bałtycki jako jedyny wśród żywic kopalnych zawiera dużo (3-8%) kwasu bursztynowego, najwięcej w korze - warstwie zewnętrznej; wyjątek stanowi bardzo rzadko znajdowany w okolicach Gdańska gedanit to rzadka odmiana żywicy kopalnej nie zawierająca kwasu bursztynowego. Gatunek drzewa, którego żywica zrodziła bursztyn bałtycki, nie jest jednoznacznie ustalony. Najczęściej w literaturze wskazywany jest Pinus succinifera (tj. „drzewo bursztynodajne” rodzina sosnowatych). Nowsze badania wskazują jednak na Pseudolarix wehri z rodzaju modrzewników lub na drzewa z rodziny sosnowatych (Sciadopityaceae).
Kamień w ciągłej zmianie
Bursztyn jest "kamieniem wiecznie żywym", który swoje życie manifestuje zmianami barwy. Dzieje się to w wyniku działania powietrza, światła, a także przez zmiany wilgotności i temperatury. Zmiany w kolorze i strukturze bursztynu zauważalne są już po 15-20 latach. Barwy jasne przechodzą w coraz bardziej pomarańczowe, czerwone, porastają korą. Bursztyn wietrzeje od zewnątrz do środka.
Bez afery - Amber kiedyś
Bursztyn był dawniej lekiem oficjalnym. Opisany został przez dra Fr. Oesterlen’a w 1861r. jako środek przeciwskurczowy, antyreumatyczny i pobudzający menstruację. W medycynie ludowej używany był też do celów profilaktycznych. Odpadki bursztynu służyły do spalania kadzidła. Unoszący się w powietrzu dym bursztynowy zabija wszelkie zarazki i działał uspokajająco. Spirytusowe roztwory bursztynu zażywane były doustnie jako środek rozgrzewający, pobudzający oddychanie, krążenie, rozkurczowy i wzmacniający.
Nalej sobie gdy męczy kaszel lub niestrawność
Nalewka bursztynowa polecana jest przy częstych infekcjach układu oddechowego, gorączce, przeziębieniu. Działa ogólnie wzmacniająco dlatego polecana w porze jest w porze jesienno – zimowej, kiedy narażeni jesteśmy na przeróżne infekcje. Kwas bursztynowy działa również wzmacniająco i pobudzająco na układ pokarmowy. Zakwasza treść pokarmową w jelitach i zapobiega zaparciom. Kwas bursztynowy poprawia przyswajanie wielu witamin i biopierwiastków. Działa również żółciopędnie i pobudza trawienie.

Bursztyn na nalewkę
Bursztyn na nalewkę  50 g

Bursztyn na nalewkę 50 g


Otul ciało cudowną ambrą
Bursztyn w formie nalewki do wcierania w chore stawy z powodu artretyzmu czy reumatyzmu zmniejsza ból. Nalewkę można wcierać po urazach czy przy bólach mięśni, przyspiesza także ustępowanie krwiaków po stłuczeniach. W szczególności poleca się ją do wcierania w skronie przy bólach głowy.
W końcu Bez wymówek i nie potrzeba nam diamentów
Dobra wiadomość dla Pań - biżuteria leczy. Zawsze dodatkowa biżuteria poprawia nastrój, jednak biżuteria z bursztynu ma właściwości lecznicze. Bursztyn w bezpośrednim kontakcie ze skórą w formie naszyjnika bransoletki, kolczyków przejmuje ładunki elektryczne i ładuje się dodatnio. W efekcie traci swoje lecznicze zdolności, dlatego bardzo ważne jest płukanie go w zimnej wodzie po około 3 dniach noszenia.
Gdy męczą nas częste infekcje dróg oddechowych, bóle szyi i gardła możemy złagodzić poprzez noszenie naszyjnika lub chusty z wszytym bursztynem. Powinny je nosić zarówno osoby chore jak i zdrowe. Najwięcej właściwości zdrowotnych mają nieoszlifowane bursztyny.
Kamienny kosmetyk
Bursztyn wykorzystywany jest również w kosmetyce. Ze względu na zawartość cennych mikroelementów takich jak: żelazo, magnez, sód, wapń, krzem. Odkryto, że posiada właściwości odmładzające – niszczy wolne rodniki, tym samym hamując proces starzenia. Dzięki bursztynowi cera staje się gładka, świeża i wypoczęta. Poprawia się jej koloryt, jest głęboko nawilżona a naskórek szybciej się regeneruje.

Sprawdź autentyczność
Bursztyn prawdziwy pływa na powierzchni słonej wody, ale tonie w wodzie słodkiej (z powodu gęstości zbliżonej do wody morskiej). Dlatego można sprawdzić czy mamy w ręku “prawdziwy” bursztyn czy podróbkę.
Zdrowy drink
Bursztynowe roztwory spirytusowe po zmieszaniu z syropem, sokiem malinowym, miodem i zażywane doustnie działają wykrztuśnie i odkażająco. Pij. Na zdrowie!

Przepis na nalewkę
Samodzielne zrobienie nalewki nie jest skomplikowane ani czasochłonne. Potrzebny jest do tego bursztyn oraz alkohol. 50 gram bursztynu i 0,5 i 95 % spirytusu. Umyj bursztyn w gorącej wodzie, a następnie wsyp do butelki. Zalej bursztyn spirytusem. Odstaw nalewkę na 2 tygodnie. Po upływie czasu jest gotowa do picia.
Bursztyn w spirytusie nie rozpuszcza się, ale wydziela mikroskopijne cząsteczki, barwiąc spirytus na złocistobrązowy kolor. Nalewki nie trzeba przecedzać, ani przelewać. Po jej zużyciu można powtórnie skruszyć kawałki bursztynu i zalać spirytusem.

Bursztyn na nalewkę
Bursztyn na nalewkę 50g


--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Herbatka oczyszczająca naturalna

Wygoń lenia i ureguluj swoje sprawy
Nie będzie tutaj mowy o nieudanych związkach partnerskich. Jednak zbyt wielu osobom towarzyszy taki nie-partner, który zatruwa życie i odbiera zdrowie.

Wewnętrzna blokada
Każdy chce mieć idealną sylwetkę, piękną skórę i dobrą odporność oraz odczuwać radość. Przyjmujemy wiele witamin, minerałów i mamy wrażenie jakby to nie działało. Może przyczyna tkwi w pracy jelit.
Jelita określane są jako drugi mózg, w nich zaczyna się zdrowie a kończy swoją drogę pokarm. To nie jest tylko tunel, którym wędruje sobie pokarm. Mają wiele zadań do spełnienia a my czasem utrudniamy im je spełniać. Oczywiście nie jest to tylko kwestia odżywiania, ale także towarzyszących chorób czy konsekwencji ich leczenia.
Bądź stabilny
W medycynie wschodu jelita odpowiadają ziemi a ziemia to stabilność. Wahania nastroju, rozdrażnienie, smutek, przygnębienie również często jest wynikiem złej pracy jelit.
Problem realny
Wielu osób używa określenia leniwe jelita na zaparcia. Na zaparcia cierpi ok 30 % populacji i zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn. To taki temat tabu i raczej nie dzielimy się takimi informacjami, więc tak naprawdę problem może być zdecydowanie bardziej rozległy.
Zbędny balast
Słabo funkcjonujący układ trawienny powstrzymuje przemianę składników odżywczych z pożywienia w energię życiową. Co siedzi w jelitach? Przy nieregularnych wypróżnieniach zalegają masy kałowe. Wydłużają się procesy gnilne, gromadzą się toksyny, które są niebezpieczne dla zdrowia. Niestrawione resztki pokarmu uszkadzają gruczoły trawienne i powodują namnażanie bakterii, które wpływają destrukcyjnie na prawidłową mikroflorę jelit.
Jest ciasno i nie mamy się gdzie podziać
Na naszą odporność i kondycję wpływają w 70 proc. właśnie jelita a dokładniej bakterie i mikroorganizmy. U dorosłego człowieka bakterie te ważą od 1,5 do 2 kg. Zalegające resztki kału w jelitach tworzą niekorzystne warunki dla rozwoju i namnażania się dobrych bakterii.
Skupisko toksyn
Zaparcia mają wpływ również na wygląd naszej skóry. Gromadzące się toksyny w organizmie niestety wpływają na nią niekorzystnie. Skóra jest szara, pozbawiona blasku, łatwo ulega podrażnieniom, swędzi, piecze. Toksyny również niekorzystnie wpływają m.in. na pracę wątroby czy trzustki. Zaparcia ponadto wpływają na nasze samopoczucie, jesteśmy zmęczeni, apatyczni, bez energii i ociężali . Trudno schudnąć, mamy problemy z koncentracją.

Na dobry początek
Zanim przystąpimy do odchudzających kuracji, “faszerowania się niezliczonymi ilościami suplementów na zmęczenie czy uzupełniania braków witamin czy minerałów. Pozbądźmy się zaparć, ale przede wszystkim OCZYŚĆMY swój organizm bezpiecznie.


Herbatka oczyszczająca naturalna

Uregulujmy swoje sprawy na spokojnie
Zioła i owoce to sprzymierzeniec w walce z różnymi dolegliwościami. I tutaj mała uwaga. Zioła potrafią zdziałać naprawdę wiele dobrego, ale potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Zioła są skuteczne jeżeli są odpowiednio połączone i w odpowiedniej dawce.
Najpowszechniej znany wśród ziół na zaparcia jest senes czy kora kruszyny. Jednak stosowany w pojedynkę ma efekt przeczyszczający, a nie o to nam chodzi. Zresztą “przeczyszczanie” się nie jest dobrym rozwiązaniem, bowiem rozleniwia jelita, wypłukuje nam cenne witaminy i minerały, zaburza florę bakteryjną w jelitach. Co zatem wybrać? Mieszankę składającą się z ziół i owoców.
Dobre połączenie
Herbatka oczyszczająca składająca się z liści senesu, kory kruszyny, owocu dzikiej róży, skórki pomarańczowej, liścia mięty pieprzowej, kwiatu rumianku i korzenia prawoślazu. Połączenie tych wszystkich dobrej jakości składników w odpowiednio dobranych dawkach wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, ułatwia wypróżnianie i przyswajanie substancji odżywczych, jej komponenty przyczyniają się także do poprawy funkcjonowania żołądka, jelit i nerek, a także do lepszego przyswajania składników odżywczych.Herbatka oczyszczająca
Herbatka oczyszczająca naturalna


Z cyklu znani i lubiani - poznajmy się bliżej
Poniżej przedstawiamy właściwości poszczególnych ziół i owoców zawartych w mieszance oczyszczającej.
Korzeń prawoślazu - znany głównie jako środek pomocniczy w leczeniu kaszlu, chrypki i podrażnieniu gardła pod postacią syropu. Ale wyciąg wodny z tego zioła działa korzystnie na układ pokarmowy reguluje wypróżnienia, obniża łaknienie. Ma również zastosowanie w nieżycie żołądka i jelit, owrzodzeniu błony śluzowej przewodu pokarmowego, oparzeniach chemicznych jamy ustnej i przełyku, jelit. Prawoślaz jest skuteczny w leczeniu zgagi i nadkwasoty żołądka.

Skórka pomarańczowa - jest bogata w przeciwutleniacze, które mają właściwości oczyszczające krew. Ponadto zapobiegają tworzeniu się płytki miażdżycowej. W skórce pomarańczowej zawarte są aktywne związki zasadowe, które redukują ilość kwasu żołądkowego, dzięki temu jest ona pomocna podczas zgagi. Działa łagodząco na żołądek. Skórka pomarańczy to również pomocnik na zespół jelita drażliwego, biegunkę oraz różnego rodzaju zapalenia. Korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit. Wspomaga procesy oczyszczające organizm.
Kwiat rumianku - czy ktoś go nie zna? Nie sądzę. Ale przypomnimy. Rumianek ma działanie uspokajające przeciwzapalne, przeciwalergiczne (przeciwhistaminowe, anty anafilaktyczne) i rozkurczowe. Stosowany doustnie i zewnętrznie, do płukanek, okładów, irygacji, lewatyw. Napar z rumianku leczy zaburzenia trawienne, stany zapalne przewodu pokarmowego, łagodzi objawy nerwicy żołądka i jelit. Zapobiega chorobie lokomocyjnej. Podany dzieciom ułatwia zasypianie. Dla dzieci można sporządzać także napar rumiankowy na mleku z dodatkiem miodu.

Liść senesu - Senna alexandrina znana również jako strączyniec, siężybób. Senes zapewnia zmiękczenie masy kałowej i tzw. luźne, bezwysiłkowe wypróżnienia bo zawarte w nim glikozydy są rozkładane (enzymy mikroflory) w jelitach do reiny, a ta działa drażniąco, wzmaga perystaltykę i powoduje wydzielanie wody do światła jelita grubego. Powoduje to uwodnienie i wydalenie masy kałowej. Działanie występuje po około 6-8 godzinach. Sennozydy przenikają do mleka matki i wywołują rozwolnienie u niemowląt. Senes wywołuje skurcze macicy i wzmaga perystaltykę dróg moczowych oraz pęcherza moczowego. Może to przejawiać się w częstszym wydalaniu moczu. W okresie menstruacji, zwłaszcza u kobiet boleśnie miesiączkujących odradzam stosowanie senesu. Może on nasilać dolegliwości bólowe przez wywoływanie skurczów macicy.
Liść mięty pieprzowej - tu nie poświęcę zbyt wiele uwagi bo właściwości mięty znają prawie wszyscy. Chociaż w starożytności napar z mięty spożywano na łagodzenie objawów migreny oraz na zmiany skórne, powstałe w przebiegu ospy czy opryszki. Współcześnie pijemy ją w postaci naparu podczas bólu brzucha, wzdęcia czy braku łaknienia. Mięta pieprzowa stosowana jest w przypadku niestrawności wynikających z zaburzeń wydzielania soków trawiennych. Mięta pieprzowa zwiększa ilość soku żołądkowego, dzięki czemu ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów.
Owoc dzikiej róży - to bogactwo korzyści dla zdrowia. Wymienię tylko niektóre jej właściwości. Ze względu na zawartą witaminę C oraz liczne kwasy i flawonoidy, antocyjany ma działanie przeciw szkorbutowe, moczopędne, lekko rozwalniające, wzmacniające na naczynia krwionośne. Zawarte w niej saponiny, polifenole, kwasy organiczne mają działanie odtruwające. Kwasy organiczne i pektyny działają prebiotycznie. Dzika róża jest polecana podczas przeziębienia, w czasie gorączki. Poleca się również podczas rekonwalescencji przy niedoborze witamin, w chorobach reumatycznych, alergicznych, naczyniowych, zapalenia układu moczowego, płciowego. Również powinna stanowić element naszego menu w przypadku chorób przyzębia, krwawień i zapaleniu dziąseł.

Kora kruszyny - W dużym uproszczeniu by nie zanudzać własnościami chemicznymi kruszyny. Pobudza perystaltykę jelita grubego, zmniejszając wchłanianie wody z jelita do krwi, przez co następuje upłynnienie mas kałowych. Wyciągi z kruszyny działają silnie żółciopędnie i żółciotwórczo. Częściowo są wchłaniane do krwi i limfy i przedostają się do wątroby, wzmagając produkcję żółci. Odwar ze świeżej kory oraz intrakt alkoholowy ze świeżej kory (1:2 lub 1:3) jest dobrym lekiem na łuszczycę (do przemywania zmian skórnych). Po zmieszaniu z octem (1:1, z 5% octem) zabijają pasożyty skórne, w tym wszy. Intrakt (surowiec zalewać gorącym alkoholem 50-60%) i odwar zabija roztocze i owady pasożytnicze, odkaża skórę i działa przeciwłojotokowo. Mają właściwości fungistatyczne i bakteriostatyczne. Stosowane przy nużycy, świerzbie, parchach nieznanego pochodzenia, liszajach. Nalewka z kory kruszyny na spirytusie salicylowym jest również pomocna w leczeniu łuszczycy i trądziku.

Herbatka oczyszczająca
herbatka oczyszczająca naturalna

I to na tyle albo aż tyle. Wyszło trochę dużo treści, albowiem trzeba wiedzieć co się pije. :-)
Życzę każdemu dobra. I do przeczytania za tydzień.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Nie rób kwaśnej miny !

Witamina C bioflawonoidy

 

Kwaśna mina
Siedzimy na dywanie w przedszkolu, wiercimy się nieco. Pani wymyśliła konkurs, hmm, ale jaka nagroda? Nagroda czy zawsze musi być nagroda, czy satysfakcja z wygranej nie jest już nagrodą? Hmm dla kilkulatka brzmi to abstrakcyjnie, ale Pani ciągnie wątek dalej, wygrana to zdrowie - o jej teraz to dopiero abstrakcja.

Zasady konkursu
Zasadą konkursu jest uśmiech. Kto się uśmiecha ten wygrywa, ale podczas jedzenia cytryny. Dzieciom szeroko otworzyły się oczy, ale podejmujemy wyzwanie. Jest zwycięstwo, uśmiech na twarzy a cytrynka wyciśnięta i tak jest do dzisiaj. Radość z grymasem i pluciem ogarnęła dzieci. To świetna zabawa. I jaka zdrowa.

Naturalnie witamina C
Podczas lata zapominamy o witaminie C i przypominamy sobie o niej dopiero na jesień i zimę, a to błąd. Lato to czas zadrapań, ran i otarć, więc witamina C jest nam niezbędna. Wyjaśnimy dlaczego. Latem powinniśmy spożywać więcej witaminy C bo spożywamy dużo toksyn zawartych w uprawianych na masową skalę owocach i warzywach, spędzamy więcej czasu na dworze wdychając spaliny samochodowe.

Niezbędnik żołądkowy
Większości z nas wydaje się, że latem dostarczamy naszym organizmom dużo witaminy C w postaci owoców i warzyw sezonowych. Jednak azotany w nich zawarte “wysysają” witaminę C. Azotany zabierają witaminę C z żołądka, a jest ona niezbędna sokowi żołądkowemu jako czynnik chroniący błonę śluzową.

Witamina C bioflawonoidy

Zdrowe kości, piękna skóra
Nasze kości składają się z wielu warstw kolagenu i związków wapnia. W związku z tym witamina C jest nam niezbędna. Jest potrzebna do produkcji kolagenu w organizmie. Jest również czynnikiem utrzymującym integralność naszego kośćca.

Witamina C na rany?
Jak wspomniałam kolagen jest substancją, która utrzymuje w zdrowiu nasz organizm. Witamina C ulega zniszczeniu w procesie wytwarzania kolagenu. Jeśli skóra ulega rozcięciu, zostaje wyprodukowany kolagen, aby wytworzyć tkankę zabliźniającą ranę. Im uraz jest silniejszy, tym więcej potrzeba witaminy C do regeneracji i leczenia rany. W literaturze naukowej znajdujemy wiele danych potwierdzających efektywność witaminy C w leczeniu ran

Brzuchy wolą duety
Wiele osób nie toleruje kwasu askorbinowego, mają wzdęty brzuch i odczuwają dyskomfort. Dlatego najlepiej spożywać ją w kompleksie z L-askorbinianem sodu. Zasadowy odczyn sodu pozwala zniwelować kwaśny odczyn Kwasu L-askorbinowego jak również ograniczyć dolegliwości żołądkowe występujące po długim stosowaniu samego kwasu L-askorbinowego.

Kompletna jest skuteczna na dłużej
Aliness Witamina C w formie buforowanej jako mix kwasu L-askorbinowego oraz L-askorbinianu sodu w stosunku 1:1. To najlepsza forma dla naszego organizmu. Dodatkowo wzmocniona bioflawonoidami cytrusowymi o stężeniu aż 95%, hesperydyną, rutyną i ekstraktem z aceroli. Połączenie tych składników w jeden synergiczny mix w formie buforowanej pozwala znacznie wspomóc wchłanialność kwasów L- askorbinowego oraz askorbinanu sodu. Bioflawonoidy, rutyna i hesperydyna potęgują działanie witaminy C i przedłużają jej działanie.

Kompletna Witamina C
Wiatmina C bioflawonoidy rutyna


Wyczytane ongiś
O tym jak istotna jest witamina C podawana dodatkowo ukazuje nam życie małp naczelnych, które również jak człowiek nie wytwarzają witaminy C.
Na początku XX wieku ogrody zoologiczne zaczęły powstawać w szybkim tempie, był problem z małpami tzn. szybko zdychały. Po kilkudziesięciu latach okazało się, że dostają za mało witaminy C z pożywienia choć jadły warzywa i owoce. Zaczęto więc podawać małpom witaminę C i tak jest po dziś. Jest pewno ale, zalecana dzienna dawka tej witaminy to 25 mg na kg masy ciała u małpy. Czyli dla człowieka o wadze 60 kg powinno być zalecane 1500mg, a wg RDA wystarczy 60mg. Skoro od małp różnimy się jedynie inteligencją, więc czemu nam zaleca się 25-krotnie mniejszą dawkę? Odpowiedź jest prosta. Małp nie opłaca się leczyć. Na nas ludziach można zarobić.

Drinkowanie bez skutków ubocznych
Siedzimy przy stole przed nami kieliszek a obok niech zawsze pod ręką będzie
witamina C i woda zamiast popijania kolorowym napojem. Witamina C spożywana w trakcie zapobiega wystąpieniu kaca po fakcie. Można pomyśleć co ja z witaminą będę chodzić na imprezy, jak idziemy na grilla to zawsze coś przynosimy więc opakowanie witaminy C do torebki też się zmieści.

 

Witamina C
Witamina C plus rutyna bioflawonoidy

 

"Żyj naturalnie" nr 13
możesz kupić w naszych sklepach.

Kliknij
Zobacz okładkę

Zamów pojedyńcze egzemplarze,
lub prenumeratę na nowej stronie

www.zyj-naturalnie.pl
Na której znajdziesz również
wiele ciekawych artykułów
aktualności i ciekawostek.

Każdy artykuł w dwumiesieczniku "Żyj naturalnie" wyczerpujaco odpowiada na wszelkie pytania związane z naturalną medycyna, które możesz sobie zadać.

Gdzie tę skarbnicę Zdrowej Wiedzy można dostać?

Odpowiadam:
W naszym sklepie internetowym Sklep Naturalna Medycyna
We wszystkich naszych Sklepach Franczyzowych.
W sklepie na nowej stronie www.zyj-naturalnie.pl

Żyj naturalnie
"Żyj naturalnie" Nr 13
kupisz w Swoim Urzędzie Pocztowym.
Dwumiesięcznik "Żyj naturalnie" znajdziesz w Salonach EMPiK.
Dwumiesięcznik "Żyj naturalnie" kupisz w w sieci Kolporter.
"Żyj naturalnie" w sieci Press Caffe.

Prenumerata:
Jeżeli chcesz mieć gwarancję otrzymywania wszystkich numerów do domu zamów

prenumeratę roczną - 6 numerów w cenie - 69 PLN. z wysyłką
lub półroczną - 3 numery za 37 PLN. z wysyłką.

Telefon: +48 603 137 893
Telefon: +48 68 453 48 88
E-mail: sklep@naturalna-medycyna.com.pl
www.zyj-naturalnie.plUWAGA!


Osoby zainteresowane preparatami dr Podbielskiego
TP-1 i TP-2
prosimy o kontakt telefoniczny

Telefon: +48 68 453 48 88
Komórka: +48 603 137 893


Wszystkie artykuły prezentowane na naszych stronach i w biuletynie Naturalna Medycyna służą jedynie celom informacyjnym. Zawarte w nich wiadomości nie mogą w żaden sposób zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia lub sposobu leczenia - skonsultuj się z lekarzem.


Pozdrawiam serdecznie

Karolina Kamińska
www.ksiezniczka-zdrowia.pl

Wypisać się możesz w każdym momencie klikając link
[[unsubscribe]]